Kategoriler
Rehberler

iPhone X’in Pil Ömrünü Artırmak

Apple iPhone X’in Pil Ömrünü Artırmak için yararlanılabilecek üç faydalı ipucu ile karşınızdayız. Pil ömrü biz akıllı telefon kullanıcıları için asla tatmin olamadığımız bir konu. Bugün binlerce lira fiyat etiketi taşıyan en iyi akıllı telefonlar dahi tam dolu pille iki gün kullanım süresi sunamıyor. Yine de cihazların ortalama kullanımda sağlayabildikleri ‘çalışma gününü kurtarma’ durumunu küçük ipuçlarıyla daha sağlama almak mümkün.

Peki iPhone X akıllı telefonda pil ömrünü artırmak için ne yapılabilir? Bu noktada Apple’ın ilk olarak bu modelde kullanmaya başladığı OLED ekranların önemli getirilerinden faydalanılabilir. LCD ekranlarda arkadan aydınlatma var. OLED ekranlarda ise her piksel kendi aydınlatmasına sahip ve gerektiğinde siyah renkler üretebilmek adına bu pikseller kapatılabiliyor. Bu durumun hem derin ve yüksek kontrastlı renkler sunulabilmesi hem de aydınlatma gerektiğinde kolayca kapatılabildiği için güç tüketiminde avantaj gibi artıları var.

iPhone X’in Pil Ömrünü Artırmak

Duvar Kağıdınızı Değiştirin

iPhone X’teki OLED ekran sayesinde güç tüketimini düşürmek kolay. İlk olarak siyah rengin ağırlıkta olduğu bir duvar kağıdı kullanabilirsiniz, örneğin iPhone X akıllı telefonda ön yüklü olarak gelen duvar kağıdını seçebilirsiniz. Siyah duvar kağıdı tercihiyle % 20’ye varan oranlarda güç tasarrufu sağlanabiliyor. Tamamen siyah olmayan, koyu tonların ağırlıklı olduğu duvar kağıtları dahi güç tüketimini bir miktar azaltıyor.

Uygulamaları Gece Modu / Dark Mode’da Kullanın

iOS arayüzü parlak, canlı ve hayli renkli. Tabii uygulamalarda geliştiricilerin tercihleri devreye giriyor. Örneğin Spotify ve iOS’in saat uygulamasında koyu bir arayüz var. Güç tasarrufu için Twitter’da gece modu özelliği etkinleştirilebilir. Reddit, Wikipedia ve çok sevilen Mini Metro oyununda da benzer seçenekler var. Apple iBooks uygulamasında kitap okurken arka plan rengini siyah yapabiliyorsunuz.

iOS İşletim Sistemindeki Gizli Dark Mode’un Kullanımı

iOS işletim sisteminde resmi olarak bir Dark Mode bulunmuyor. Fakat Smart Invert adlı özellikle buna benzer bir görünümü etkinleştirebiliyorsunuz. Smart Invert arayüzdeki beyaz ve parlak kısımları ağırlıklı olarak koyu tonlara taşıyor ve pil tasarrufu sağlıyor. Smart Invert özelliğini nasıl etkinleştirebileceğinize daha önce bu yazımızda değinmiştik.