Kategoriler
Rehberler

Android: Bataryanın Daha Uzun Dayanmasını Sağlamak

Akıllı telefonlar artık aşırı hızlandı ve giriş seviyesi modeller bile uygulamalarla oyunları akıcı biçimde çalıştırabiliyor ama peki ya bataryalar? Kapasiteler az da olsa ilerliyor ama cihazlar hala bir ya da en fazla iki günde bir şarj edilmek zorunda. Bazı cihazlar 4-5 saat ekran açık kalınca sıfırlıyor.

Android: Bataryanın Daha Uzun Dayanmasını Sağlamak

Bu noktada bilinmesi gereken ilk detay en fazla güç tüketimini ekranın gerçekleştirdiği. Bu yüzden ekranlar büyüdükçe başa çıkmak zorlaşıyor. O yüzden ekran türü ne olursa olsun en iyi çözüm parlaklığı olabildiğince düşürmek.

screenshot.1511610157

Otomatik parlaklık genelde seçiliyor ve açık bırakılıyor. Bu sayede cihaz ortama uyum sağlayıp ekran parlaklığını düzenliyor ama siz yine de ekranın gereğinden parlak olduğunu görürseniz bildirim alanında aşağı çekerek kısayolla düşürebilirsiniz. Ayarlara girince otomatik ya da adaptasyonlu parlaklık olacak. Aktif olması önemli. Ayrıca ekran otomatik kararma süresi 30 saniye gibi değerlere düşürülmeli.

Konum Servisleri

Gereksiz biçimde konum analizi yapan servisler Wi-Fi, GSM, Bluetooth ve GPS gibi sistemleri kullanıp bilgi toplar ve bu nedenden ötürü batarya kullanımı artar. Önerimiz bunları kapatmanız ve sadece gerekli olan uygulamaların kullanmasına izin vermeniz.

screenshot.1511610297

Gereksiz olarak kullanım azaldıkça işiniz kolaylaşır. Aynı zamanda kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak da konum servisi kullanımını düşürebilirsiniz.

screenshot.1511610413

Bir diğer nokta gereksiz sesler ve titreşimleri kesmek. Örneğin butonlara basınca, ekran kilitleyince gelen sesler, klavyede yazarken gelen ses ve titreşimler düşük olsa da zamanla birikip gün içinde epey yük oluşturabilir.

Kablosuz arenadaysa Wi-Fi, Bluetooth, NFC ve diğer kablosuz bağlantıları sadece gerekli olduğunda aktifleştirin. Bunların da ciddi anlamda güç tükettiği biliniyor.

screenshot.1511610532

Uygulamalarda seçenek varsa beyaz değil koyu renk arabirimi tercih edin. Ayarlardan batarya kısmına bakıp en çok hangi uygulamanın kullanım yaptığını analiz edin ve üzerine odaklanın! Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.