Kategoriler
Rehberler

iOS: Fazla Fotoğraf Bulunan Galeriden İstenen Fotoğrafı Bulma

iPhone‘unuzun fotoğraflar galerisinde bulunan fotoğraflar gün geçtikçe siz farkına varmadan çoğalabilir. Hele bir de WhatsApp grubunda çok konuşan ve sürekli her anının fotoğrafını yollayan arkadaşlarınız varsa! Fotoğraf galerisinde aradığınız fotoğrafı bulmak bu yüzden oldukça zor olabilir.

iOS: Fazla Fotoğraf Bulunan Galeriden İstenen Fotoğrafı Bulma

Fotoğrafı Sık Kullanılanlar’a veya Albümler’e

En beğendiğiniz fotoğrafınızı galeriye düştüğü an Sık Kullanılanlar‘a veya Albümler‘e eklerseniz fotoğrafı galeride aradığınızda bulmak oldukça kolay olacaktır.

Herhangi bir fotoğrafı Sık Kullanılanlar’a eklemek için fotoğrafı açın ve fotoğrafın görüntülendiği ekranın altında bulunan kalbe dokunun. Böylece fotoğraflarınız Sık Kullanılanlar’a eklenecektir.

Art arda çektiğiniz, birbirine benzeyen fotoğraflarınızı da albüm haline getirin. Galeride Albümler‘i açtığınızda fotoğrafları basit bir şekilde bulabilirsiniz. Yeni bir albüm oluşturmak için Albümler’e gidin ve sol üst köşedeki +‘ya dokunun. Albümünüzü isimlendirin ve Kaydet‘e basın.

Eğer bir albüme fotoğraf eklemek istiyorsanız fotoğrafı galeride açın ve Paylaş‘a dokunun. Çıkan seçeneklerden Albüme Ekle‘ye tıklayın. Ardından fotoğrafı eklemek istediğiniz albümü seçin.

Fotoğrafları Yedekleyin

Telefonunuzda yer alan fotoğrafları silmeye kıyamıyorsanız ve silinmeyecek kadar önemliyse fotoğraflarınızı yedekleyin. Daha sonra hem fotoğraf galerisini boşaltmak hem de telefon hafızasını rahatlatmak için galeride yer alan fotoğrafları silin. iCloud Drive, iPhone’unuzun fotoğraflar galerisinde yer alan fotoğrafları yedeklemek için size yardımcı olacaktır .

Ayarlar > Hesabınıza gidin > iCloud > Depolama Alanını Yönet > Depolama Alanı Planı Değiştir‘e dokunun. Buradan bir depolama alanı seçimi yapın.

Fotoğrafını çektiğiniz her şeyin yedeğine otomatik olarak sahip olabilmeniz için iCloud Drive’ı kullanmanızı öneririz. Bunun için Ayarlar > Fotoğraf‘a gidin ve iCloud Fotoğraf Kütüphanesi‘ni aktif hale getirin.

Bilgisayardan Fotoğrafları Yönetin

iPhone’unuzu Mac‘inize veya bilgisayarınıza bağlayın. Fotoğraflarınızı yedeklemek için bilgisayarda yeni bir klasör açın ve yedeklemek istediğiniz fotoğrafları seçin. Seçtiğiniz fotoğrafları Mac’te Command + C, Windows bilgisayarınızda Control + C tuşlarını kullanarak kopyalayabilir, Command + V veya Control + V tuşlarını kullanarak açtığınız klasöre yapıştırabilirsiniz.

iOS: Fazla Fotoğraf Bulunan Galeriden İstenen Fotoğrafı Bulma ve diğer tüm konular hakkında sorularınızı forumumuz üzerinden yeni konu açarak bize iletebilirsiniz. Forumumuza gitmek için buraya tıklayın.