Kategoriler
Haberler

Huawei Çin Pazarına Hakim Oldu, Samsung Görünürde Yok

Huawei Çin Pazarına Hakim Oldu

Düzenlenen Kantar Wordpanel’da Ağustos-Ekim 2017 arasını kapsayan dünyadaki akıllı telefon pazarının en güncel tablosu medya ile paylaşıldı. Verilere göre Huawei, Xiaomi, Apple, Vivo ve Oppo Çin’deki satışlarını yüzde 91 artırmış. Aynı raporda iPhone X’in geciken çıkışı nedeniyle Apple satışlarının düştüğü görülüyor.

Çin’in 3G bağlantı kalitesinin düşük olduğu bölgeler özellikle Huawei, Oppo ve Vivo tarafından domine edilmiş. Bu markalar ürünlerini online mağazalarda satmıyorlar. Xiaomi ise online tarafta en etkili oyunculardan biri ve offline’da olan talebi karşılamak için sürekli mağaza açmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 14 ve iPhone 16, büyük selfie kamera geliştirmeleriyle gelecek

Huawei Çin Pazarına Hakim Oldu

Kantar’da araştırmacı olan Dominic Sunnebo’ya göre Meizu, LeTV, Coolpad, ZTE ve Lenovo bir zamanlar Xiaomi ile aynı yörüngedeydi ancak kazandıkları momentum kısa sürede zayıfladı ve şimdilerde pazar payları yüzde 1’i bile geçemiyor. Samsung’un performansının da düştüğünü belirten Sunnebo, firmanın pazar payını yüzde 2.2 olarak açıkladı.

Kantar Worldpanel aynı zamanda OS dağıtımını da ölçümlüyor. Android bu anlamda Avrupa’da yüzde 4.3’lük bir kazanım göstermiş. Bu Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzde 8.2. Apple’ın iPhone X’i ertelemiş olmasının bunda etkisi büyük.