Kategoriler
Rehberler

Android: WhatsApp’ta Silinen Mesajları Okumak

Android‘li akıllı telefonlarda kurulu olan WhatsApp’ta silinen mesajları okumak için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Bilindiği gibi en popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından birisi olan WhatsApp’a bir süre önce gönderilen mesajı silme özelliği eklendi. Kullanıcılar WhatsApp’ta arkadaşlarına veya bir gruba gönderdiği mesajları ilk yedi dakika içerisinde silebiliyor. Size gönderilen bir mesajı siz okumadan gönderen kişi silmiş olabilir. Siz de doğal olarak silinen bu mesajı okumak istiyor olabilirsiniz. Android‘li akıllı telefonlardaki WhatsApp’ta silinen mesajları okumak için yararlanılabilecek birkaç uygulama var.

Android: WhatsApp’ta Silinen Mesajları Okumak

Bu uygulamaların işlev görebilmesi için WhatsApp’ın bildirim özelliğinin devre dışı bırakılmaması lazım. Zaten özel olarak kapatmadıysanız uygulamanın bildirimleri açık olacaktır.

Akıllı telefonunuzda Google Play’e erişin ve Notification History uygulamasını bulup yükleyin. Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın.

İlk açılışta uygulama Erişilebilirlik seçenekleri ve bildirimlere erişim izni talep edecektir. Görevini yerine getirebilmesi için bu erişim izinlerini sağlamanız gerekiyor.

Notification History ekranı karşınıza geldiğinde bu özelliği etkinleştirmeniz lazım.


Uygulama artık sistemdeki bildirim kayıtlarını tutmaya başlayacak ve size gönderilen bir mesaj silinse dahi siz o mesajın bildirim kaydına ulaşabileceksiniz.

Uygulama arayüzünde WhatsApp’a dokununca mesajların bildirim kayıtlarını görebileceksiniz.

NOT: Uygulama cihazda internet kapalıyken size gönderilen ve daha sonra silinmiş olan mesajları gösteremez.

NOT 2: Uygulama silinen emoji, fotoğraf ve videolu mesajları görüntüleyemiyor. Silinen WhatsApp mesajlarının da yaklaşık olarak ilk 150 karakterini açabiliyor.

Alternatif olarak WA Delete for Everyone uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Öncelikle Google Play uygulama mağazasına gidin ve WA Delete for Everyone uygulamasını indirin.

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın. AGREE AND CONTINUE butonunu kullanın.

Uygulama beklenildiği gibi sizden bildirimlere erişim izni talep edecek. ENABLE PERMISSION butonunu kullanarak bu izni sağlayın.

Notification access ekranında basitçe WA Delete for Everyone’ı etkinleştirin.

Uygulama ile WhatsApp’ta silinen mesajları okuyabileceksiniz.

Android’li akıllı telefonunuzda kurulu olan WhatsApp’ta silinen mesajları okumak için kullanabileceğiniz farklı bir çözüme daha önce buradaki rehberimizde değinmiştik. O uygulamanın hayli işlevsel olduğunu ve karşıya okundu bilgisi gitmeden mesajları okuma fırsatı sunduğunu da belirtelim.