Kategoriler
Apps & Oyunlar

Apple Shazam Şirketini Satın Aldı

Apple Shazam Şirketini Satın Aldı

Apple bugün yaptığı duyuruda şarkı tanıma uygulamasının sahibi Shazam şirketini satın aldığını açıkladı. Recode’a göre 400 milyon dolar değerinde bir anlaşma gerçekleştirildi.

Apple temsilcisinin yaptığı açıklamada şu satırlar geçmekte,

“Shazam ve onun yetenekli ekibinin Apple’a katılacak olmasından sevinç duyuyoruz. Apple Music ve Shazam, müziği keşfetme ve kullanıcılara onu iyi şekilde aktarmada doğal bir uyum içindeler. Mağazada heyecan verici planlarımız var ve anlaşma üzerine Shazam’ı buna dahil etmek için sabırsızlanıyoruz.”

Apple Shazam

Temsilci devamında ise şunları söylemekten geri durmadı,

“Shazam firması Apple’ın bir parçası olmayı kabul etti. Shazam dünyada en çok beğenilen uygulamalarından biri ve yüz milyonlarca kullanıcıya sahip. Kullanıcılarımız için sihri geliştirmede ve aktarmada Shazam için daha iyi bir yuva hayal edemiyoruz.”

Her iki firmada duyurularında gelecek planları hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Shazam şu anda iOS, Android ve macOS ile uyumlu. Windows uygulaması bu yılın başında kaldırılmıştı. Her platformda en yüksek oy alan uygulamaların başında geliyor. Anlaşmadan önce dahi Shazam, Apple yazılımının bir parçasıydı ve bu Siri’ye entegre olmasıyla gerçekleşmişti. Şimdi Apple bu entegrasyonu daha derine çekebilir ancak şimdilik bunu kimse kestiremiyor.

Mobil uygulamaya, özellikle Android’e ne olacağı ise ayrı bir merak konusu. Apple mobil uygulamalara karışmayabilir ve yalnızca işin teknolojik boyutuyla ilgilenmeyi seçebilir. Zaten mobil uygulamalardan çok fazla bir para kazanmıyorlar.