Kategoriler
Rehberler

HTC One Max’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

HTC One Max’e Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. HTC’nin One Max modeli akıllı telefonu hala güncellenebiliyor, fakat bu güncelleme OTA yoluyla ve resmi bir şekilde değil de custom ROM çözümleriyle gerçekleştirilebiliyor. Ünlü custom ROM çözümlerinden Lineage OS’in 15. sürümü ile bu akıllı telefonda Android 8.0 Oreo deneyimini yaşamak mümkün.

ROM cihazda akıcı şekilde çalışsa da şu an tam stabil olmadığı belirtilmekte. Gündelik akışta büyük sorunlar yaşamadan kullanım olanağı sunduğu ifade ediliyor. Geliştiriciler ilerleyen haftalarda daha stabil ve sorunsuz versiyonunu hazır hale getirebilir.

ROM’u yükleyebilmek için bootloader kilidinin kaldırılması, TWRP recovery kurulumu ve root erişimi şart. ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması öneriliyor. Yine kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almalısınız. USB Debugging seçeneği de etkinleştirilmiş olmalı. Cihazı şarj ettiğinizden emin olun.

HTC One Max’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

Öncelikle buradan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Mevcut ROM Google paketlerini içermediği için ekstradan yüklemek gerekiyor.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Akıllı telefonu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım.