Kategoriler
Rehberler

Sony Xperia XZ Android 8.0 Oreo Güncellemesi Sonrası Açılmama Sorunu ve Çözümü

Sony Xperia XZ Android 8.0 Oreo güncellemesi sonrası açılmama sorunu ve sorunun çözümü için ne yapabileceğinize değineceğiz. Sony bazı üst düzey akıllı telefonları için Android Oreo güncellemesini global olarak dağıtmaya başladı. Duruma bakılırsa Xperia XZ akıllı telefon için Oreo güncellemesi ülkemizde kullanıcılara ulaşmaya başladı. Akıllı Telefon forumlarında bazı Xperia XZ kullanıcıları Android 8.0 Oreo güncellemesini yükledikten sonra cihazlarını açamadıklarını belirtiyor. Bu sorun yurt dışında yaygın olarak görülmüyor ama belli ki ülkemizdeki cihazlar için yayınlanan güncelleme bazı ürünlerde sıkıntı yaratıyor. Sony bu gibi durumlarda Xperia Companion yazılımıyla onarım yapılmasını öneriyor. Forum kullanıcılarımız da bu yazılımla onarım gerçekleştirebilmiş durumda fakat ne yazık ki dahili depolama birimindeki tüm bilgiler kaybediliyor.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu

Sony Xperia XZ Android 8.0 Oreo Güncellemesi Sonrası Açılmama Sorunu ve Çözümü

İşlemin cihazın dahili depolama birimindeki tüm bilgileri sildiğini, hafıza kartındaki verilerin ise korunduğunu bir kez daha hatırlatalım.

Öncelikle Xperia Companion programını bilgisayarınıza indirin ve yükleyin. Yazılımı çalıştırın, arayüzdeki Software repair seçeneğine tıklayın.

Cihazınız bilgisayarla sorunsuz bağlantı kurduysa ve arayüzde modelini görebiliyorsanız Next butonu ile devam edebilirsiniz.

Muhtemelen yazılım tarafından tespit edilemeyecektir. Bu durumda alt kısımdaki My device cannot be detected or started, or is a Smartwatch 3 kutucuğunu işaretleyin ve Next seçeneğini kullanın.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?

Akıllı telefonunuzun pil seviyesinin % 80’in üzerinde olması gerekiyor. Cihaz yeterince şarj olduğunda Xperia phone or tablet‘i seçin. Next‘e tıklayın.

Google hesabınızın kullanıcı adı ve parolasını bildiğinizden emin olun. Aksi takdirde onarım işleminden sonra cihazı kullanamayabileceğiniz uyarısı yapılıyor.

Şimdi yazılımda anlatılanlara odaklanmanız lazım. Cihazın USB kablosunu çıkarın. Akıllı telefonu kapatın ve 5 saniye bekleyin. Ses azaltma tuşuna basın ve basılı tutun. Tuşa basılı tutuyorken USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Yazılım işlemi başlatana dek bekleyin.

Dahili depolama birimindeki verilerinizi kaybedeceğiniz uyarısı yapılıyor.

İlginizi Çekebilir:  iMovie kullanarak iPhone ve iPad'de videolar nasıl birleştirilir?

Cihazınız algılandıysa bu ekranı göreceksiniz. Bu aşamada USB kablosunu asla çıkarmayın ya da bilgisayarı kapatmayın. Aksi takdirde soft brick veya bootloop gibi sonuçlar doğabilir.

Onarım işleminin gerçekleştirilmesini bekleyin. İşlem fazla zaman alabilir. Dediğimiz gibi cihazın bilgisayarla olan bağlantısını kesmemelisiniz.

The software repair completed successfully mesajını içeren ekranı gördüğünüzde onarım tamamlanmış demektir. Done butonuna tıkladıktan sonra kabloyu çıkarabilir ve cihazı açabilirsiniz.


Sorunu bu yazılımla çözemiyorsanız Sony yetkili servisleriyle iletişime geçmenizi öneriyoruz.