Kategoriler
Konular

iPhone X’deki Face ID Ne Derece Güvenli?

Apple’ın onuncu yıla özel iPhone X modeli son derece pahalı ama bir yandan çerçevesiz ekranı ve Face ID yüz algılama sistemine olanak veren özel alıcılarıyla tüm rakiplerine fark atıyor. Peki bu Home butonun ve Touch ID’nin yerini alan Face ID ne derece anlamlı ve güvenli?

iPhone X’deki Face ID Ne Derece Güvenli?

Home butonu ve parmak izi alıcısının gitmesi alışkanlıkları değiştirdi. Rakipler aksine önde yer alan kamera tek başına tanımlama yapmıyor. Kızılötesi ışık ve özel kameralar da eşlik ediyor. Yakın gelecekte yeni nesil iPhone modellerinde de Touch ID yerini Face ID’nin alması bekleniyor. Her ne kadar Touch ID kadar hızlı sonuç vermese de son derece hızlı.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve iPad'de reklamlar nasıl engellenir? (2022)

Doğruluk payı çok yüksek ve sıkıntı vermiyor. Aynı zamanda başkaları tarafından ya da diğer hilelerle aldatılamıyor. Apple Pay ödemeleri için de kullanılabildiği düşünülürse son derece güvenli. Gözlüklü, sakallı, şapkalı vb olsanız da sizi tanımaya devam ediyor. Daha önceden Touch ID’nin kullanılabildiği tüm işlem ve uygulamalarda kullanılabiliyor.

Ayarlara girip istemediklerinizi kapatabilirsiniz. Gözlerinizin canlı ve hareketli olup olmadığını analiz edebiliyor. Üçüncü parti uygulamalar da Face ID ile doğrulama yapabiliyor. Doğruluk payını iyileştirmek için yüzünüzü farklı ışık ortamlarında birkaç kez taramanızda fayda var. Toplanan bilgiler dış ortam sunucularına gönderilmiyor ve cihazda saklanıyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için en iyi 7 fotoğraf kolaj uygulaması

Sadece kimi zaman ekrana çok yakın bakarsanız tanımakta zorluk çekebiliyor. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.