Kategoriler
Apps & Oyunlar

Messenger ve Messenger Lite Farkları

Facebook ve eşlikçisi Messenger mesajlaşma uygulaması, mobil arenada en çok yük bindiren uygulamalardan ve bunların Lite sürümleri ilgi çekici olabiliyor. Beklenen an geldi ve sonunda Facebook gibi Messenger’ın da Lite sürümü kullanıma girdi ama ne gibi eksikler söz konusu?

Messenger ve Messenger Lite Farkları

Ana uygulamalar çok fazla sistem kaynağı tükettiği için Lite sürümler özellikle eski nesil cihazlarda ya da internet bağlantısı yavaş olan ülkelerde ilgi görüyor. Yeni kurulan bir Messenger uygulaması 150 MB yer kaplıyor. Aynı zamanda 100 MB RAM bellek kullanıyor ve artabiliyor.

Messenger Lite ise sadece 28 MB yer kaplıyor ve bellek kullanımı 29 MB civarında dolanıyor: En fazla 70 MB RAM kullanıyor. Elbette daha az yer kaplaması için daha sade bir kullanıcı arabirimi içeriyor.

Diğer yandan genel anlamda mavi ve beyaz ağırlıklı arabirim ve yapı geçerli. Kişiler, kamera, oyunlar ve botlar ön plana çıkıyor. Lite sürüm öncelikli olarak mesajlaşmaya odaklanıyor. Lite sürümde grup eklemek için artıya tıklamak gerekiyor.

Messenger Lite ile mesaj alıp gönderebilir, fotoğraf, sesli not ve etiket gönderebilir, Wi-Fi üzerinden sesli görüşme yapabilirsiniz. Normal sürümde olan görüntülü sohbet yer almıyor. Bir diğer eksik uçtan uca kriptolama. GIF ve etiket özellikleri de Lite sürümde yer almıyor. Bize kalırsa nedeni uygulamanın daha az internet bağlantısı kullanımına odaklanması.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Android: Gmail'de süresi dolan e-posta nasıl gönderilir?