Kategoriler
Rehberler

Motorola Moto X (2014)’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

Motorola Moto X (2014)’e Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Motorola faaliyetlerini bir süredir Lenovo çatısı altında sürdürmekte. Firmanın güncelliğini artık kaybetmiş akıllı telefonu Moto X (2014)’e resmi güncelleme desteği son buldu ama geliştiriciler hazırladıkları custom ROM paketleriyle cihazın kullanıcılarının güncel Android versiyonlarına erişebilmesini sağlıyor.

Ünlü custom ROM çözümlerinden Lineage OS’in 15. versiyonu sayesinde 2. nesil Moto X kullanıcıları akıllı telefonlarını Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonuna terfi ettirebiliyor. ROM’u yükleyebilmek için TWRP recovery kurulumu ve root erişimi gerekmekte.

ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması öneriliyor. Yine kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almalısınız. USB Debugging seçeneği de etkinleştirilmiş olmalı. Cihazı yeterince şarj ettiğinizden emin olun.

Motorola Moto X (2014)’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

Öncelikle buradan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemek gerekmekte.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

İkinci nesil Moto X akıllı telefonu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım.