Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy A5 2015’e Android 7.1 Nougat Yüklemek (Custom ROM)

Samsung Galaxy A5 2015’e Android 7.1 Nougat yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Duruma bakılırsa Samsung, 2015 model Galaxy A5 akıllı telefonu için Android Nougat güncellemesi yayınlamayacak. İlk gelen bilgiler cihazın güncellemeyi alacağı şeklindeydi ancak 2016 model A5 güncellemeyi almasına rağmen 2015 model A5 için güncelleme gelmedi. Siz Galaxy A5 2015 akıllı telefonda Android Nougat versiyonunu çalıştırmak isteyebilirsiniz. Bu durumda custom ROM çözümlerine başvurmanız gerekecek.

TWRP recovery yüklenmiş ve root erişimi sağlanmış Galaxy A5 2015 akıllı telefonda Resurrection Remix custom ROM ile Android 7.1 Nougat işletim sistemi versiyonuna geçiş yapılabiliyor. Bu ROM stabil ve fonksiyonel halde. Yine de bir custom ROM çözümü olduğu için çeşitli sorunlar yaşanabileceği unutulmamalı.

ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması öneriliyor. Yine kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almalısınız. USB Debugging seçeneği de etkinleştirilmiş olmalı. Cihazı yeterince şarj ettiğinizden emin olun.

Samsung Galaxy A5 2015’e Android 7.1 Nougat Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

Öncelikle buradan Resurrection Remix paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Resurrection Remix, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemek gerekmekte.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Galaxy A5 2015 akıllı telefonu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Resurrection Remix paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 7.1 Nougat işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım. ROM ile ilgili güncelleme ve gelişmeleri üstteki XDA forum başlığından takip edebilirsiniz.