Kategoriler
Rehberler

Motorola Moto G5 Plus’a Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

Motorola Moto G5 Plus’a Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamaları anlatacağız. Motorola’nın güncel akıllı telefon modellerinden Moto G5 Plus Android 8.0 Oreo güncellemesini diğer birçok model gibi ilerleyen dönemlerde alacak fakat bu akıllı telefona sahipseniz ve TWRP recovery kurulumu yapıp root erişimini sağladıysanız resmi güncelleme yayınlanmadan önce custom ROM çözümleriyle akıllı telefonu Android 8.0 Oreo versiyonuna terfi ettirmeniz mümkün.

Moto G5 Plus’ta TWRP recovery kuruluysa ve root atılmışsa Lineage OS 15 custom ROM çözümünü yükleyerek Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonuna geçiş yapabilirsiniz.

ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması önem teşkil ediyor. Kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almanız öneriliyor. USB Debugging seçeneği etkinleştirilmeli. Cihazı yeteri kadar şarj ettiğinizden emin olun.

Motorola Moto G5 Plus’a Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

Akıllı telefonda bootloader kilidinin kaldırılması, TWRP recovery kurulumu, root erişiminin sağlanması ve custom ROM yükleme gibi işlemlerin garantiyi sonlandırdığını da ifade edelim. O nedenle tek amacınız Android 8.0 Oreo versiyonuna geçmekse garantiden olmak yerine resmi güncellemeyi beklemeyi düşünün.


Öncelikle buradan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemek gerekmekte.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Moto G5 Plus’ı USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım.