Kategoriler
Apps & Oyunlar

iOS: Drafts Adlı Güçlü Not Alma Uygulaması

iOS ile yüklü gelen not alma uygulaması ve metin editöründen çok daha fazlasını görmek istiyor olabilirsiniz. Bu konuda yardımcı olabilecek çok sayıda uygulama var. Çoğu ücretsiz olsa da bazıları ek özellikler için ödeme istiyor. Drafts uygulaması amaca hizmet ediyor ve bazı ek özellikler sunuyor.

iOS: Drafts Adlı Güçlü Not Alma Uygulaması

Gerçek anlamda güçlü bir not alma uygulaması istiyorsanız aradığınız uygulama Drafts olabilir:

https://apps.apple.com/tr/app/drafts/id1236254471?l=tr

iOS yüklü tüm cihazlara kurulabilen uygulama Apple Watch’tan iPad Pro’ya kadar farklı cihazları kullanırken aklınıza gelenleri toplama olanağı veriyor. Genel anlamda iOS ile gelen Notlar uygulamasını andırıyor. Sol kısımda klasörler yapısı var ve içlerinde ilgili belgeler duruyor. Ana panelde metin editörü duruyor. Sap üst köşede kelime ve karakter sayısı gösteriliyor.

Sol altta yer alan hamburger menüsüne girerek belgeleri metin şeklinde görebilirsiniz. Metinleri görsel nesneler gibi hareket ettirip düzenleme yapabilirsiniz. Sağ alt kısımda font değiştirme seçeneği var ama elbette öncelikle sistemde kurulu olmak zorunda. Dişli sembolüyse ayarlara girme şansı veriyor. Seçilebilen açık, koyu ve sepia renk temaları hazır.

Özelleştirilebilir klavye ise Drafts uygulamasının en güçlü yanlarından biri. Bazı basit düzenlemelerle zamandan tasarruf edip hız kazanabilirsiniz. Klavyeye aksiyon kısayolları da eklenebiliyor. Örnek vermek gerekirse yazılı formülün hesaplanması istenebilir. Harici klavye bağlarsanız eklediğiniz kısayollar altta gösterilmeye devam ediyor.

Metin seçimi, görünüm değiştirme, biçimlendirme, kopyala/yapıştır, imleç yerini değiştirme, başlık ve ara başlık, kod, satır aralığı gibi çok sayıda düzenleme yapılabiliyor. Aynı zamanda diğer uygulamalarla entegre olabiliyor. Mesajlaşma, sosyal medya ve e-posta desteği de başarılı. Yapacaklar listesi ve zamanlanmış hatırlatıcılar eklemek de mümkün. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.