Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy Grand Prime’a Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

Samsung Galaxy Grand Prime’a Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Samsung’un güncelliğini artık kaybetmiş olan Galaxy Grand Prime akıllı telefonunda TWRP recovery yüklendiği ve root erişimi sağlandığı takdirde custom ROM çözümleriyle güncel Android işletim sistemi versiyonlarını deneyimleme imkanı var. Akıllı telefonda Android 8.0 Oreo işletim sistemini çalıştırmak için kullanılabilecek farklı, resmi olmayan LineageOS 15 versiyonları bulunmakta.

Geliştiriciler CarlosArriagaCMBoulaxx ve Has.007‘nin bu konuda çalışmaları mevcut. Bu paketlerin her custom ROM çözümünde olduğu gibi ayrı ayrı sıkıntıları yok değil. WiFi ve kamerada sorun yaşandığı belirtilmekte, başka problemler olması ihtimali de var. Bu nedenle bu custom ROM’ları gündelik olarak kullandığınız cihaza yüklemeniz önerilmiyor, fakat bir kenarda duran Galaxy Grand Prime cihazınız varsa Android Oreo versiyonunu denemek için yükleme yapmayı düşünebilirsiniz.

ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması önem teşkil ediyor. Kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almanız öneriliyor. USB Debugging seçeneği etkinleştirilmeli. Cihazı yeteri kadar şarj ettiğinizden emin olun.

Samsung Galaxy Grand Prime’a Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

Öncelikle buradan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemek gerekmekte.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Galaxy Grand Prime’ı USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım.