Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy S7 Duos’a Android 8.0 Yüklemek (Custom ROM)

Samsung Galaxy S7 Duos’a Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara bakıyoruz. Samsung’un 2016 yılındaki amiral gemisi akıllı telefon modellerinden Galaxy S7’nin çift SIM destekli versiyonu olan Galaxy S7 Duos’a TWRP recovery yükleyip root attığınız takdirde geliştirici Ivan_Meler‘in hazırladığı Lineage OS 15 custom ROM ile Android 8.0 Oreo işletim sistemine geçiş yapabiliyorsunuz.

Bu custom ROM’da kamera, video kaydı, WiFi, ses, USB tethering, video oynatma, parmak izi okuyucusu, telefon, SMS, hücresel veri, sensörler, fiziksel butonlar, Bluetooth, WiFi Hotspot ve MTP modu çalışıyor. Device only GPS modu ve portre modunda video kaydı çalışmıyor. Zaman zaman grafiksel hatalar oluşabileceği de belirtilmiş.

Tabii henüz raporlanmamış / tespit edilmemiş başka sorunlar da olabilir, bu nedenle ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması önem teşkil ediyor. Kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almanız öneriliyor. USB Debugging seçeneği etkinleştirilmeli. Cihazı yeteri kadar şarj ettiğinizden emin olun.

Samsung Galaxy S7 Duos’a Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. (Eksiklere değindik ama başka sorunlar da olabileceği unutulmamalı) Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın. İşlemin cihazı garanti kapsamından çıkaracağını unutmayın.

Öncelikle buradan veya bu bağlantıdan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemelisiniz.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Galaxy S7 Duos’u USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım. Soru, değerlendirme ve yorumlarınız için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.