Kategoriler
Rehberler

iPhone: Sesli Ekran Videosu Kaydetmek

iOS 11 kurulu Apple iPhone‘da sesli ekran videosu kaydetmek için izlenmesi gereken aşamaları ele alıyoruz. Apple iPhone’da ekran videosu kaydetmek için eskiden Mac sisteme ve QuickTime Player’a ihtiyaç vardı. Harici kaynak olmadan ekran videosu kaydı için kullanılabilecek resmi olmayan üçüncü parti uygulamalar da mevcuttu. AirShou gibi uygulamalar için maalesef kompleks kurulum aşamaları izlemek gerekiyordu.

iOS 11 ile birlikte işletim sistemine doğal ekran videosu kaydı özelliği eklenmiş durumda. Video kaydına sesler de dahil edilebiliyor. Apple iPhone‘da sesli ekran videosu kaydetmek oldukça kolay.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve iPad ekranındaki yazıları büyütme

iPhone: Sesli Ekran Videosu Kaydetmek

Tıpkı Flashlight gibi ekran videosu kaydetmeyi sağlayan Screen Recording aracının da bir uygulaması yok. Control Center’dan erişilebilen bir seçenekle ekran videosu kaydedilebiliyor. Tabii öncelikle ilgili seçeneği etkinleştirmeniz gerekecek.

Settings menüsüne gidin ve Control Center seçeneğine dokunun. Customize Controls‘u seçin ve aşağı doğru kaydırma yaparak Screen Recording‘i bulun. Yeşil renkli, + simgeli butonu kullanarak özelliği Denetim Merkezi’ne ekleyin.

Artık Control Center / Denetim Merkezi’ndeki kutucuğa dokunarak dilediğiniz zaman ekran videosu çekebileceksiniz. Kayıtlarda uygulama içi müzik ve sesler de varsayılan olarak yer alıyor, dilerseniz videoya kendi sesinizi de ekleyebiliyorsunuz. Ekran videosuna kendi sesinizi eklemek için Denetim Merkezi’ndeki ekran videosu kayıt butonuna uzun dokunun ve açılan seçenekler arasındaki Microphone Auido‘yu On durumuna getirin.

İlginizi Çekebilir:  iOS 15.4 yenilikler

Ekran videosu kaydını başlatmak ve durdurmak içinse daha önce burada ele aldığımız işlemleri uygulayabilirsiniz.

Soru, yorum ve değerlendirmeleriniz için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.