Kategoriler
Rehberler

Xiaomi Mi 2 ve 2S’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

Xiaomi Mi 2 ve 2S’e Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara bakıyoruz. Xiaomi’nin yıllar önce kullanıma sunduğu ve artık güncelleme almayan akıllı telefon modelleri Mi 2 ve Mi 2S’e TWRP recovery yükleyip root atıldığı takdirde custom ROM çözümleriyle güncel Android versiyonları kullanılabiliyor.

Akıllı telefonlarda geliştirici GuaiYiHu‘nun hazırladığı Lineage OS 15 custom çözümü ile Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunu çalıştırmak mümkün.

Hemen her custom ROM çözümünde olduğu gibi bu ROM’un da eksik ve sorunları olabilir. Geliştirici bu konuda herhangi bir açıklama yapmamış, bu nedenle ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması öneriliyor. Yine kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almalısınız. USB Debugging seçeneği de etkinleştirilmiş olmalı. Cihazı yeterince şarj ettiğinizden emin olun.

Xiaomi Mi 2 ve 2S’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

Öncelikle buradan Lineage OS ROM paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Custom ROM, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemeniz lazım.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Akıllı telefonu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve custom ROM paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım.

Soru, yorum ve değerlendirmeleriniz için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.