Kategoriler
Haberler

Samsung Galaxy Note 9’un Parmak İzi Okuyucusu Netleşti

Samsung geçtiğimiz aylarda yeni bir parmak izi okuyucusu patenti almıştı. Patentte parmak izi sensörü ekranın altına yerleştirilmekteydi. Bu da akıllarda Galaxy S9’un bu özellikle gelebileceği düşüncesini oluşturdu. Ancak bu gerçekleşmedi bu nedenle gözler Galaxy Note9 amiral gemisine çevrildi. Güvenilir sayılabilecek kaynaklar Note 9’un ekran içi parmak izi okuyucusu ile geleceğini düşünüyor ancak yeni iddialar bunu yalanlıyor.

Samsung bu özelliği geri çekmiş. Sebebi ise ne Qualcomm’un ultrasonic okuyucusu ne de Samsung, LSI, Synaptics ve diğerlerinin optik okuyucularının şirketin koyduğu teknik gereksinimleri karşılamaması.

İlginizi Çekebilir:  Android'de arama kayıtları ve kısa mesaj gizleme

Araştırmacılar hiçbir zaman yüz taramanın parmak izi okuyucusunun yerini alacağını düşünmüyor. Bu yüzden Samsung’un bu özelliği eninde sonunda hayata geçireceğini tahmin ediyorlar.

Galaxy Note9

Bu durum yalnızca Samsung’a özgü değil. Şirketlerin klasik sensör tasarımından vazgeçip bu yeni teknolojiyi kullanmalarının bedeli beş kat daha fazla. Araştırmacılar bu nedenle önümüzdeki birkaç yıl boyunca ekran içi parmak izi tarayıcısının yaygınlaşacağını öngörmüyor.