Kategoriler
Haberler

Google Pixel Başlatıcısı Baştan Tasarlanıyor

Google üretim aşamasındaki yazılımlarının kodlarını açıkça paylaşmaktan çekinmiyor. Bu vesileyle internet devi meraklı geliştiricilerin ve mod işiyle uğraşanların yüzünü her seferinde güldürürken, planladığı özellik ve tasarım değişiklikleri ile ilgili de ipuçları veriyor.

Google Pixel Launcher

Bu kez XDA’den bir kullanıcı Pixel Launcher’a dair bazı arayüzü değişikliklerini ortaya çıkarmış. Değişiklikler incelikli düşünülmüş ve kolayca göze çarpan şeyler. Çoğunlukla Google arama çubuğu ile ilgililer. Örneğin, önceki tasarımda mikrofon arama çubuğunun içindeyken bu kez dışına alınarak çubuk iki parçaya ayrılmış.

Yeni tasarıma işaret eden geliştiricileri değişkenleri şöyle:

  • pixel_2018_qsb_use_two_bubbles
  • pixel_2018_qsb_mic_stroke_width_dp
  • pixel_2018_qsb_mic_opacity

Elbette hepsi bununla sınırlı kalmayacaktır. Google, 2018 için Pixel başlatıcısını yeni baştan tasarlamayı planlıyor olabilir. İpucunu açığa çıkaran kaynak bazı bulgularda Google Pixel 3 ismine işaret edildiğini belirtmiş. Ancak yeni bir Pixel cihazı için henüz erken sayılır, en azından daha net bilgiler ortaya çıkmadan önce.

Bu noktada daha net olan bir şey varsa o da Google’ın uzun yıllardır sürdürdüğü Materyal tasarım dilini değiştirmeye karar verdiği. Bunun ana sebebi ekranların artık daha geniş hale gelmeye başlaması. Google I/O 2018’e bir ay kaldı. Google Pixel başlatıcısı konferansa konu olur mu henüz belli değil.

Soru ve görüşleriniz için forum sayfamızı kullanabilirsiniz.