Kategoriler
Haberler

Yeni Kıvrımlı Ekranlı iPhone’lar Ufukta Göründü

Konu hakkında bilgi sahibi içeriden isimlerin paylaştığı bilgilere göre Apple kıvrımlı ekran işine girmek için hazırlık yapıyor. Apple’ın izlemeyi planladığı yol Samsung’dan biraz daha farklı. iPhone’lar kademeli olarak yukarıdan aşağıya doğru içbükey bir tasarıma sahip olacaklar. Bu anlamda Samsung’un kenarlardan dışarıya doğru bükümlü amiral gemilerinden daha başka bir tasarımla karşılacağız.

Apple’ın bu yolu izlemesinde (kenarları farklı noktalardan farklı açıda bükmesinde) ergonominin ne derece rol oynadığı şimdilik büyük merak konusu. İkinci bir ihtimal de firmanın Samsung tasarımını kopyaladığı iddiaları ile karşılaşmak istememesi olabilir. Yine de Apple seçimlerinde her zaman kullanılabilirliğe önem gösteriyor ve muhtemelen karşımıza başarılı bir tasarım çıkacaktır. Hatta devamında diğer Android’lerin bu tasarımı kopyaladıklarına şahit olabiliriz.

Her ne kadar iPhone X’in OLED paneli aşağı doğru kıvrılsa da bu büyük ölçüde kullanıcının gözünden gizleniyor. Ana sebebi ise alt çerçeveyi olabildiğince küçük yapabilmek. Ancak Apple’ın uzun süren kıvrımlı ekran fobisi büyük ekranlara duyduğu fobi gibi sona yaklaşıyor olabilir. İlk Plus iPhone ortaya çıkana dek bu büyük bir sorun haline gelmişti.

Uzaktan hareket algılama da bir sonraki iPhone’larda karşımıza çıkacak önemli özelliklerden. En erken iki yıl içinde iPhone‘lara kazandırılması bekleniyor. Bu sayede elinizi ekranın üzerinde hareket ettirerek (dokunmadan) belirli görevleri yerine getirebileceksiniz. Elbette bunun için ekrana yeteri kadar yaklaşmanız gerekecek. Çünkü teknoloji ekranın kendisinde bulunacak.

Bunun getireceği problemlerden biri muhtemelen ciddi oranda artan telefon fiyatları ve pahalı ekran değişim ücretleri olabilir. Yine de hem kıvrımlı ekran hem de bu özellik henüz gelişiminin erken aşamasındalar. O nedenle en erken iki ila üç yıl içerisinde görülmesi bekleniyor.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi forum sayfamızda paylaşmayı unutmayın.