Kategoriler
Konular

Xiaomi MDZ-26-DA İnceleme

Xiaomi (Şaomi diye okunmalı) markasını artık hepimiz biliyoruz. Hakkında uzun uzadıya bahsetmeye gerek yok. Çin’in adeta göz bebeği diyebiliriz. Ürünlerindeki kalitesi ile herkesin dikkatini çekmeyi başarıyor ve hatta akıllı telefon tarafında henüz resmi olarak bir Türkiye operasyonu olmasa bile, dikkat çeken satış adetlerine ulaşıldığını tahmin etmek güç değil. Forumumuz böyle diyor. 🙂 Marka sadece akıllı telefon üretmiyor. Keşfetmeye başladıkça “Xiaomi” kelimesini duyduğunuzda aklınıza daha farklı şeyler gelmeye başlayacak. Mesela 2015 yılında şuradaki bir haberde firmanın Bluetooth hoparlöründen bahsetmiştik. Şimdi ise hepimizin bildiği Gearbest alışveriş sitesi tarafından bize ulaştırılan MDZ-26-DA model bu hoparlöre biraz daha yakından bakacağız. Özellikle yaz mevsimi kapı aralığından kendisini göstermeye başlarken, ürünün birçok ziyaretçimiz tarafından tercih edilebileceğini düşünmekteyiz.

Kutu sert bir kartondan imal edilmiş ve ürünün yolculuğu sırasında hiçbir zarar görmediğini söylemek mümkün. Bu önemli bir kriter. Uzak doğu alışveriş sitelerini kullananlar bilirler; bir ürünü hasarsız olarak teslim almanın ilk şartı kaliteli bir kutudur. Ne yazık ki bazı ürünlerde kağıttan biraz daha kalın kartondan üretilen kutular bulunuyor. Bu kutular da ürün daha kendi ülkesinden yola çıkmadan dağılıp ürünün zarar görmesini sağlıyor. Xiaomi MDZ-26-DA bu noktada bizden geçer not almayı başardı. Bir akıllı telefon kutusu ile aynı malzeme kalitesinde ve kalınlığında. Kutu üzerindeki Çin dilindeki ifadeleri anlayamıyoruz ancak merak etmeyin, bunlardan bahsedeceğiz. Dikkat çeken ilk detay ürünün renk seçenekleri. Mavi, pembe veya altın rengi seçebilirsiniz. Ek olarak kutu üzerinde görünmeyen kırmızı rengi de seçme şansınız var. Bu sanıyoruz sonradan eklenen bir renk. Bizim şansımıza gelen renk mavi. Öte yandan burada bahsedilmesi gereken bir noktada ürünün almış olduğu ödüller. GOOD DESIGN, reddot ve China Gold Design gibi ödülleri her üründe göremeyeceğinizi belirtelim. Bunlar son derece güvenilir olan kurumlar ve kalitesinden ödün veren markalarda asla yer almıyorlar. Sol alt köşedeki turuncu logolar sırasıyla, Bluetooth, DEEP BASS, Micro SD kart girişi, Line-in bağlantısı ve telefon görüşmesi desteğini ifade ediyor.

Kutudan sadece ürünün kendisi ve kullanma kılavuzu geliyor. Kutu arka yüzeyinde ve kullanım kılavuzunda Çin dilinde ifadeler var. İngilizce sunulmaması bir eksiklik. Neticede bu ürünü sadece Çin’liler almayacak değil mi? Çok merak ediyorsanız şuradaki makalemize bakarak telefon kamerası ile anlık çeviri nasıl yapılır öğrenin.

Xiaomi MDZ-26-DA, 167 x 58 x 24 mm’lik boyutlara sahip. Ağırlığı ise 262 gram. Bunlar kendi ölçtüğümüz değerler. Tasarım olarak beğendiğimizi söyleyebiliriz çünkü sadelik yerine işlevselliğe önem verilmiş. Gereksiz detaylardan kaçınılmış. Örneğin; bu ürüne rahatlıkla bir kılıf bulabilirsiniz veya çantanıza / pantolonunuzun cebine rahatlıkla sığdırabilirsiniz. Buradaki kıstas ses kalitesi ve gücü. Elbette çantanıza ve pantolonunuzun cebine girebilecek birçok taşınabilir hoparlör var ancak Xiaomi MDZ-26-DA’den oldukça uzak bir konumdalar.

Yüzey tamamen alüminyum. Plastiğin üzerine boya uygulaması söz konusu değil. Ne zaman tutarsanız tutun soğuk. Gerçek bir metal. Elbette bu şıklığı ve malzeme kalitesini artırıyor ancak sadece bir konuda dikkat etmelisiniz. Alüminyum bir ürünü -hangisi olursa olsun- düşürmemelisiniz. Yumuşak bir metal olduğundan çabucak ezilecektir. Tasarımsal detaylara ve kullanıma geçmeden önce teknik özelliklerden de biraz bahsedelim. Üründe çift hoparlör sayesinde stereo ses çıkış özelliği mevcut. Ulaşılabilen 90 dBA’lık değer enfes. Bağlantı olarak Bluetooth 4.0, Micro SD ve Line-in destekleniyor yani standart bir 3.5 mm kablo ile de bağlantı kurabilirsiniz. Üründe yer alan dahili batarya 1500 mAh kapasiteye sahip ve yaklaşık olarak 2.5 saatte şarj oluyor. Tam doluyken kullanıma başlandığında ise 8 saat kullanıma erişebiliyor. Tabii ses seviyesinin düşük tutulması ve Bluetooth 4.0 yerine Line-in veya Micro SD kart girişi tercih edilmesi de süreyi uzatabilir.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

Xiaomi MDZ-26-DA’nın sağ tarafında dört adet tuş bulunuyor. En yukarıda yer alan tuş durdurma / başlatma ve açma / kapatma işlevine sahip. Ayrıca bu tuşun çevresinde bulunan LED aydınlatmalı çember sayesinde batarya seviyesi ve açık olma durumu gibi bilgileri de edinebilirsiniz. Asıl şarj durumu ise en alttaki tuştan edinilebiliyor. Tuşa bastığınızda dahili bataryanın doluluk seviyesi sesli olarak söyleniyor. Tek eksisi ise Çin’ce olması. 🙂 İngilizce seçeneği ise yok. En alttaki tuşa uzun süre basıldığında Xiaomi MDZ-26-DA Bluetooth eşleştirme moduna giriyor. – ve + tuşları ise tahmin edebileceğiniz gibi ses seviyesi ayarı. Basılı tutulması durumunda ise geri ve ileri parça atlatma yapıyor. Tabii parça atlatma sadece Micro SD ve Bluetooth 4.0 bağlantılarında çalışıyor.

Sol tarafta en üstte Line-in girişi var. Standart 3.5 mm’lik bir ses kablosu ile bağlantı yapabilirsiniz. Hemen altında ise Micro USB bağlantısı var. Tahmin edebileceğiniz gibi şarj için kullanılıyor. Elinizdeki herhangi bir akıllı telefonun adaptörünü kullanabilirsiniz. En alttaki giriş ise Micro SD kartlar için.

Arka yüzeyde Xiaomi’nin logo olarak kullandığı Mi simgesini ve bolca Çince yazı görebilirsiniz. Burada adaptör değeri olarak 5V ve 2A değeri belirtilmiş. Tipik bir adaptörle aynı. Hızlı şarj özelliğine sahip olan adaptörlerde değişken değerler olabiliyor. Siz standartların dışına çıkmamaya bakın.

Kurulum ve kullanım gayet basit. Ürünün adı Bluetooth taramasında da Çince olarak çıktığı için kolaylıkla seçilebiliyor. 🙂 Herhangi bir PIN sorulmuyor. Gelelim asıl önemli olan performans noktasına. Xiaomi MDZ-26-DA gerçekten boyundan beklenmeyecek bir performansa sahip. Güç ve güçle beraber olması gereken netliğe oldukça önem verilmiş. Avnera AV3102 ses işlemcisi bu noktada benzer ürünlerle kıyaslandığında büyük kalite farkı oluşmasını sağlıyor. Xiaomi MDZ-26-DA’nin fiyatı ise 205 TL. Detaylar için buradan ürünü inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz. Ayrıca akillitelefon.com’a özel indirim fırsatından yararlanmak için GBCPNT adlı indirim kupon kodunu kullanabilirsiniz. Diğer ürünlere göz atmak için buraya tıklayın.