Kategoriler
Rehberler

Sony Xperia XZ Premium’da 120Hz Ekran Modunu Etkinleştirmek

Sony Xperia XZ Premium’da 120Hz ekran modunu etkinleştirmek için izlenmesi gereken aşamaları anlatacağız. Sony’nin 2017 yılı amiral gemisi akıllı telefonu Xperia XZ Premium 4K HDR ekranıyla ön plana çıkmıştı. Duruma bakılırsa bu ekran tıpkı Razer Phone’da olduğu gibi 120Hz moduna sahip ama kernel’a müdahale gerekiyor. Ekranın [email protected], [email protected] dışında [email protected] mod desteği donanımsal olarak mevcut fakat kernel kaynak kodunda düzenleme yapmak gerekiyor.

Xperia XZ Premium için geliştirilen Android 8.1 Oreo esaslı AOSP 8.1 custom ROM çözümü ile bu moddan faydalanma imkanı var. Tabii custom ROM kurulumu için TWRP recovery yüklenmesi ve root erişiminin sağlanması gerekiyor.

Sony Xperia XZ Premium’da 120Hz Ekran Modunu Etkinleştirmek

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

İşlemin akıllı telefonu garanti kapsamı dışında bırakacağını da ifade edelim.

Kişisel bilgisayarınıza Minimal ADB and Fastboot kurulumunu gerçekleştirin. ADB kurulum dizinine gidin. Buradan AOSP 8.1 ROM kurulumu için gereken dosyaların bulunduğu bağlantıya erişin ve tüm dosyaları indirip ADB kurulum dizinine transfer edin.

ADB kurulum dizininde boş bir alanda Shift + Sağ tıklama kombinasyonunu kullanın. Açılan menüdeki Open Command Prompt Window seçeneğine tıklayın. Komut istemi aracı çalıştırılacaktır.

Aşağıdaki komutları sırasıyla girin ve her komuttan sonra Enter tuşunu kullanın:

fastboot flash boot boot.img
fastboot flash recovery recovery.img
fastboot flash system system.img
fastboot flash userdata userdata.img
fastboot flash oem SW_binaries_for_Xperia_Android_8.1.6.4_r1_v10_yosh ino.img