Kategoriler
Rehberler

Android Telefonun Modeli Nasıl Öğrenilir?

Bu küçük rehberimizde ‘Android Telefonun Modeli Nasıl Öğrenilir?’ sorusuna yanıt vereceğiz. Sahip olduğunuz Android işletim sistemli akıllı telefonunuzun modelini unutmuş olabilirsiniz, hatta modelini hiç bilmiyor olmanız da mümkün. Diyelim ki cihazınız için bir kılıf ya da pil almanız gerekti, yahut akıllı telefonda root erişimini sağlama kararı aldınız. Bu durumda cihaza özel bileşen ya da yazılımlar için araştırma yapmanız gerekecek ki öncelikle akıllı telefonunuzun model numarasını öğrenmek durumunda kalacaksınız.

iPhone dünyasında az sayıda cihaz olduğu için Apple kullanıcıları böyle bir rehbere ihtiyaç duymuyor fakat Android’li akıllı telefonunuzun modelini öğrenmeniz gerekebilir. Esasında üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyaç yok ama detaylı bilgi edinmek isterseniz faydalanabileceğiniz uygulamalar var.

Android Telefonun Modeli Nasıl Öğrenilir?

Öncelikle akıllı telefonun arka yüzüne bakın, kılıf varsa kılıfı çıkarıp inceleyin. Samsung Galaxy gibi bazı akıllı telefon serilerinde cihaz modeli arkaya kazınmış olabilir.

Akıllı telefonun modeli arka kapakta yazmıyorsa endişeye kapılmanıza hiç gerek yok. Android’in Settings menüsüne gidin.

Aşağı doğru kaydırma yapın ve About Phone seçeneğini bulup üzerine dokunun.

About Phone sekmesinde Phone name ya da benzer isimde bir kayıt göreceksiniz. Burada akıllı telefonun marka ve model bilgisi ya da yalnızca model kodu yazabilir.

Menüde ulaşmak istediğiniz bilgi yoksa ya da akıllı telefonunuzun özellikleriyle ilgili detaylı bilgi edinmek istiyorsanız Google Play uygulama mağazasından yükleyebileceğiniz Droid Hardware Info uygulamasından yardım alabilirsiniz.