Kategoriler
Haberler

Huawei Mate 10 Pro Android P Çalıştırdı

XDA-Developers isimli web sitesinden dostlarımız Huawei Mate 10 Pro akıllı telefonuna Android P işletim sisteminin erken bir sürümünü yüklemeyi başardılar. Şu anda Android P geliştirici önizlemesi yalnızca Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2 ve Pixel 2 XL telefonlarına sunuluyordu. Bir de Wear OS kullanan Huawei Watch 2 aslında Android P tabanlıydı.

İlk bakışta, ROM geliştiricisinin standart Android ROM’larının Galaxy S9 gibi büyük oranda değiştirilmiş OEM tasarımlarıyla gelen akıllı telefonlara kolayca aktarılmasına yarayan Project Treble kullandığı tahmin ediliyordu. Ancak ortaya çıkan bilgiye göre söz konusu Android P aslında Mate 10 için hazırlanmış özel bir Çin sürümünün ta kendisi.

Yükleme işlemini gerçekleştirmek için önce Funky Huawei adında bir Huawei ROM servisinin kullanılması gerekiyor. Bu servisle Mate 10 Pro kolayca Çinli Mate 10’a dönüştürülüyor. Devamında yine Funky Huawei ile işletim sistemi Mate 10 Pro’ya yükleniyor.

Mate 10 Pro Android P

Mate 10 Pro Android P’de telefonun standart tüm özellikleri desteklenmiyor. Bunlara Materyal Tasarım 2 ve iPhone X tarzı jestle navigasyon örnek gösterilebilir. Her ne kadar EMUI sürümü 8.2 gözükse de yapının kesinlikle Android P olduğu ortada çünkü yapı numarası 9.0 ve Android Easter Egg sadece Android P’de mevcut. Buraya tıklayarak konu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Sorularınız için forum sayfamızı kullanabilirsiniz.