Kategoriler
Rehberler

Sony Xperia XA2 Root ve TWRP Recovery Yüklemek

Sony Xperia XA2 root ve TWRP recovery yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Sony’nin Xperia XA2 modeli orta-üst düzey akıllı telefonu kutusundan Android Oreo işletim sistemi versiyonuyla çıkan ilk ürünlerden birisiydi. TeamWin ekibi Xperia XA2 akıllı telefonla uyumlu TWRP recovery versiyonunu hazırladı. Xperia XA2 akıllı telefonda ileri düzey özelleştirmeler yapmak ve bazı özel araçlardan yararlanmak isteyen kullanıcılar artık cihazda root erişimini sağlayabilecek.

Ele alacağımız işlemlerin çeşitli riskler (softbrick, bootloop gibi) içerdiğini, akıllı telefonu garanti kapsamı dışında bırakacağını ve işlem sırasında veya sonrasında meydana gelebilecek sorunlarda sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu belirtelim.

Sony Xperia XA2 Root ve TWRP Recovery Yüklemek

Gerekenler

TWRP Recovery Kurulumu

ADB kurulum klasörüne gidin, boş bir alanda Shift + Sağ tıklama kombinasyonunu kullanın. Açılan menüdeki Open command window here seçeneğine tıklayın. Komut istemi aracı çalıştırılacaktır.

Akıllı telefonu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. fastboot devices komutunu girin.

TWRP IMG dosyasını ADB kurulum dizinine aktarın. fastboot boot twrp-3.2.1-0-pioneer.img komutunu kullanın.

Akıllı telefonunuz recovery modunda açılacaktır. Şimdi TWRP ZIP dosyasının bulunduğu dizine erişin. Boş bir alanda Shift + Sağ tıklama kombinasyonunu kullanın. Açılan menüdeki Open command window here seçeneğine tıklayın. Komut istemi aracı çalıştırılacaktır. adb push twrp.zip / komutunu girin. Tabii dosyanın adı TWRP.ZIP olmalı.

Şimdi akıllı telefonda TWRP recovery arayüzündeki Install seçeneğine dokunun. Cihaza üstteki komutla aktarmış olduğunuz TWRP ZIP dosyasını seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Root Erişimini Sağlamak

SuperSU dosyasını indirin ve supersu-root.zip şeklinde adlandırın.

SuperSU dosyasını akıllı telefona transfer etmek için üstte TWRP ZIP dosyası için anlattığımız süreci takip edin. Yani üstteki aşamaları izleyerek ADB’de adb push supersu-root.zip / komutunu girin.

Aktarım tamamlanınca akıllı telefonu kapatın.

Güç ve ses artırma tuşlarına basılı tutun, cihazda titreşim olunca güç tuşunu bırakın.

TWRP recovery arayüzü açıldığında Install seçeneğine dokunun, daha önce akıllı telefona aktarmış olduğunuz SuperSU dosyasını seçin ve flash’lama için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

İşlem tamamlanınca cihazı yeniden başlatabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini belirtelim.