Kategoriler
Haberler

Polis Akıllı Telefonun Kilidini Açmak İçin Cenaze Evinde Cesedin Parmağını Kullandı

Böyle bir dönemde başlık ve bu haber şüphesiz çok şaşırtıcı olmasa gerek. Olayı en başından kısaca özetlemek istiyoruz. 23 Mart tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Largo, Florida’da polis Wawa benzin istasyonunda 30 yaşındaki Linus F. Phillip’i vurdu ve Phillip hayatını kaybetti. Phillip aracıyla kaçma girişiminde bulunduğunda polisler aracında arama yapmaya hazırlanıyordu. Olaydan birkaç gün sonra birkaç detektif Clearwater’daki Sylvan Abbey Cenaze Evi’ne öldürülen kişinin akıllı telefonuyla birlikte geldi.

Polis Akıllı Telefonun Kilidini Açmak İçin Cenaze Evinde Cesedin Parmağını Kullandı

Emniyet güçlerinin akıllı telefonla cenaze evine gelmesinin tek bir nedeni vardı: Öldürülen şansın parmağını akıllı telefonun parmak izi okuyucusuna taratarak ekran kilidini devre dışı bırakmak.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 14 ve iPhone 16, büyük selfie kamera geliştirmeleriyle gelecek

Olay sırasında Phillip’in nişanlısının da cenaze evinde olduğu anlaşıldı. 28 yaşındaki Victoria Armstrong detektiflerin bu eyleminin ‘saygısızca ve hakları ihlal eden’ bir tutum olduğunu belirtti. Largo polisinden Teğmen Randall Chaney’in açıklamasına göre akıllı telefondaki bilgiler Phillip’in ölümüne ilişkin soruşturmaya katkıda bulunabilir.

Hukukçuların çoğunluğu bu işlemin yasalara uygun olduğunu ve şahsın öldüğü için gizlilikle ilgili bir beklentisinin olamayacağını belirtiyor. Ancak Stetson University College’da Hukuk Profesörü olan Charles Rose ölen kişinin gizlilik konusunda beklentisi olamayacağını ifade ederken kişinin ailesi ve yakınlarının böyle bir beklentisinin olacağını düşünüyor. Eylem yasalara aykırı olmasa da rahatsız edici bir tarafı olduğu açık.

İlginizi Çekebilir:  GeForce Now, bazı LG TV'lerde yüklü olarak geliyor

Soru, yorum ve değerlendirmeleriniz için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.