Kategoriler
Apps & Oyunlar

Opera Tek Elle Kullanılan Opera Touch Tarayıcısını Tanıttı

Opera bugün yayınladığı yeni bir videoda Opera Touch tarayıcısını tüm dünyaya tanıttı. Tarayıcı şimdilik Android işletim sistemine geliyor ve tek elle kullanılan en rahat tarayıcı olmayı hedefliyor. Ayrıca mobil ve masaüstü sistemleri arasındaki dosya paylaşımını bir sonraki seviyeye taşıyor.

Yeni mobil tarayıcı çalıştırıldığında arama penceresini doğrudan aktifleştiriyor ve klavyeyi açıyor. Bu sayede anında yazmaya başlamak mümkün oluyor. FAB ya da “Fast Action Button” denilen bir düğme ekranın altına yerleştirilmiş. Buradan atlıkarınca biçimli bir dizi seçeneğe kolayca erişim sağlanıyor. Bunun için dokunup basılı tutmak yetiyor. Kısayol düğmeleri arasında sekmeler arası geçiş, sayfayı yenileme veya geriye dönme var.

Opera Touch ayrıca reklam engelleme, cryptojacking koruması, QR ve barkod okuyucusu ve dinamik hızda arama gibi (klavyedeki bir tuşa uzunca basarak bir numarayı arama) özelliklerine sahip.

Bir diğer özellik ise Flow yani Akış. Bununla kullanıcılar telefonlarındaki Opera Touch’dan masaüstü bilgisayarlarındaki Opera tarayıcısına bağlantı gönderebiliyorlar. Bağlantı bilgisayardan bir QR kod taranarak sağlanıyor ve herhangi bir hesap oluşturmak gerekmiyor. Ekranın altındaki hızlı aksiyon düğmesini kullanarak kullanıcılar tek hareketle bilgisayarlarına bağlantı gönderip alabiliyorlar. Bağlantılar uçtan uca şifrelenerek korunuyor.

Opera Touch ile uyumlu olması için firma Opera’nın Windows, Mac ve Linux sürümlerini de güncellemiş.