Kategoriler
Rehberler

Android: Wi-Fi Şifresini QR Kodla Paylaşmak

Android‘li akıllı telefonlarda Wi-Fi Şifresini QR Kodla Paylaşmak için izlenmesi gereken aşamalara bakacağız. Evinize sizi ziyarete gelen arkadaşlarınızın ilk sorusu muhtemelen Wi-Fi ağınızın şifresi olacaktır. Kablosuz ağınızın şifresi rastgele harf, numara ve karakterlerden oluşan karışık bir düzendeyse ezberden söylemeniz mümkün olmayabilir. Neyse ki Android‘de Wi-Fi Şifresini QR Kodla Paylaşmak mümkün ama üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyacınız var.

Android: Wi-Fi Şifresini QR Kodla Paylaşmak

Öncelikle kablosuz ağınızın SSID’sini öğrenmeniz lazım. Bu, kısaca kablosuz ağınızın adı olarak tanımlanabilir. Örneğin kablosuz ağınızı “AkilliTelefon” şeklinde adlandırdıysanız ağın SSID’si bu olacaktır.

SSID’den emin değilseniz akıllı telefonunuzun Settings menüsüne gidin ve Connections veya Network & Internet seçeneğine dokunun. Bağlı olduğunuz kablosuz ağ Connected şeklinde belirecektir. Buradan ağ adını görebileceksiniz.

Ağın şifreleme tipini de öğrenmeniz gerekecek. Bağlı olduğunuz adın üzerine dokunduğunuzda ağ ile ilgili bazı detayların bulunduğu bir pencere açılacaktır. Security kısmında şifreleme tipi belirtiliyor. SSID ve şifreleme tipini bir kenara not alın.

Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget aracılığıyla QR Code Generator uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyin.

[appbox googleplay id=com.ykart.tool.qrcodegen]

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın. Uygulama farklı tiplerde QR kodlar oluşturabiliyor. Üstte Text yazan butona dokunun ve açılan seçenekler arasından WiFi‘ı seçin.

SSID, parola bilgilerini girin ve şifreleme tipini seçin. Generate butonuna dokunun. QR kod oluşturulacaktır.

QR kodu sağ üst kısımdaki disket simgeli butona dokunarak görsel olarak kaydedebilirsiniz. Cihaz bu esnada depolama birimine erişim izni isteyecektir, onay verin.

Arkadaşınız akıllı telefonunda QR kodu herhangi bir QR kodu okutma uygulaması ile tarattığında kablosuz ağ bilgileri otomatik olarak açılacaktır. Connect butonuna dokunarak ağınıza bağlanabilir.