Kategoriler
Haberler

Huawei Y5 Prime (2018) Sessizce Satışa Çıktı

Huawei, Y ailesine mensup akıllı telefonlarını piyasaya sessizce çıkarma alışkanlığını sürdürüyor. Öyle ki, firma bu cihazlar için herhangi bir duyuru yapma ihtiyacı dahi hissetmiyor. Bu nedenden dolayı Y5 Prime (2018) ile ilgili bugüne kadar ortada herhangi bir bilgi yoktu.

Y5 Prime (2018)

Huawei Y5 Prime

Y5 Prime (2018) göreceli olarak daha kompakt bir akıllı telefon. Cihaz, ölçüleri itibariyle 146.5 x 70.9 x 8.3 mm ve 142 gram ağırlığa sahip. Huawei bu cihaza 5.45 inç HD+ bir ekran sığdırmayı başarmış. Kasanın altında bizleri 2 GB RAM ve 16 GB dahili depolama alanı karşılıyor. Bu alan microSD kart ile genişletilebiliyor. microSD için ayrılan yuva diğer iki SIM kart yuvasının hemen yanında yer alıyor. Çift SIM‘li sürüm DRA-L22 ve tek SIM’li sürüm ise DRA-L02 model numarasına sahip.

İlginç şekilde Huawei cihazın yonga seti ile ilgili bir bilgi vermemiş. Daha önceki sızıntılar telefonun dört çekirdekli bir işlemciye sahip olduğunu ve bunların 1.5 Ghz hızında çalıştığını belirtmişti. Bu bakımdan Snapdragon 450 ile karşı karşıya olabiliriz.

Kamera tarafında önde 5 MP ve arkada 13 MP bir lens bulunuyor. Özçekim kamerası ekran kilidini yüz tanıma ile açma özelliğine sahip. Huawei‘in resmi web sitesinde bu özelliğin bir güncelleme ile ekleneceği belirtilmiş. Y5 Prime (2018) kutudan Android 8.1 yüklü çıkıyor. Tabii bunun üstüne EMUI arayüzü kurulu. Batarya tarafında 3020 mAh gayet yeterli görünüyor. Huawei’in altıncı sürümünü hazırladığı kendi güç tasarrufu algoritması sayesinde, cihaz 62 saat aralıksız müzik çalabiliyor ve 13 saat video oynatabiliyor.

Fiyat ve erişilebilirlik taraflarında henüz bir açıklama yapılmamış. Ancak Y5 Prime (2018)’in Siyah, Mavi ve Altın renkleriyle geleceğini biliyoruz.

Daha fazla bilgi için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.