Kategoriler
Rehberler

iPhone’da Boş Depolama Alanı Açmak

Apple iPhone’da boş depolama alanı açmak için kullanılabilecek başarılı bir yazılımı ele alacağız. Bugünlerde bazı akıllı telefonlarda microSD kart yuvası bulunurken bazı üst düzey cihazlarda bu desteğe yer verilmediğini görüyoruz. Örneğin Apple’ın iPhone modellerinde yıllardır hafıza kartı slotu bulunmuyor. Bu durumda kullanıcılar cihazların dahili depolama biriminin sunduğu kapasiteyle yetinmek durumunda kalıyor.

iPhone’unuzun depolama alanı dolduğu için çeşitli işlemlerde zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu konuda ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız size yardımcı olabilecek başarılı bir araç mevcut.

iPhone’da Boş Depolama Alanı Açmak

dr.fone – Erase aracı Wondershare Technology tarafından geliştirilen dr.fone – iOS Toolkit yazılımının bir parçası. Özellikle iPhone’da temizlik yaparak boş depolama alanı açma görevine odaklanmış bir çözüm. Veri silmenin dışında fotoğraf vb. içerikler için sıkıştırma da yapabiliyor. Windows ve Mac uyumlu versiyonu ücretsiz olsa da bazı özellikler için ücretli sürümü edinmek gerekiyor.

dr.fone – Erase ile fotoğraflar, mesajlar, rehber, notlar, Safari yer imleri ve hatta arama geçmişi dahi temizlenebiliyor. iOS Private Data Eraser ile silinen verilerin geri getirilemeyeceği unutulmamalı. Yazılımı buradan indirebilirsiniz.

Biz veri silmek yerine fotoğrafları sıkıştırarak ve bilgisayara transfer ederek yer açma işlemine değinmek istiyoruz.

Yazılımla fotoğraf sıkıştırmak için iPhone’u Lightning kablosuyla kişisel bilgisayarınıza bağlayın. Yazılım cihazınızı tanıdığında silme seçenekleri belirecektir.

Space Saver‘a tıklayın.

Start seçeneği ile devam edin.

dr.fone – Erase akıllı telefondaki fotoğraflar için tarama yapacaktır. Bu süreç cihazdaki dosya sayısına göre biraz uzayabilir.

İşlem tamamlanınca sıkıştırılmasını istediğiniz fotoğrafları seçin ve Start‘a tıklayın.

Sıkıştırma gerçekleştirildiğinde kaç tane dosyada işlem yapıldığı ve ne kadar depolama alanı kazanımı elde edildiği bilgisi sunulacaktır.

Yazılımla cihazınızdaki fotoğrafları bilgisayarınıza transfer etmeniz de mümkün. Bunun için Space Saver ekranında Export‘a tıklayın.

Fotoğraflar karşınıza gelecektir. Dilediğiniz fotoğrafları seçin ve Export then Delete seçeneğini etkinleştirin. Bu seçeneği etkinleştirip Start‘a tıkladığınızda seçtiğiniz fotoğraflar bilgisayara aktarılıp iPhone’dan silinecektir. Bu sayede boş depolama alanı elde edebileceksiniz. Bu seçeneği işaretlemezseniz fotoğraflar bilgisayarınıza aktarılır ancak akıllı telefonda saklanmaya devam eder, boş depolama alanı kazanamazsınız.