Kategoriler
Rehberler

Casper VIA M3 Ekran Değişimi

Bir şansızlık eseri telefonunuzun ekranı zarar gördüyse ve bu nedenle telefonunuzu kullanamıyorsanız çözüm olarak ekran değişimini yapabilirsiniz. Bu yazımızda Casper VIA M3 Ekran değişimi işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız. Anlatacağımız adımları eksiksiz olarak tamamlarsanız sorunsuz olarak Casper VIA M3’ün ekranını değiştirebilirsiniz.

Gerekli olan ekipmanlar

Sıcak hava tabancası

Sökme aparatı

Çift taraflı bant

Yapıştırıcı

Tornavida

Cımbız

Casper VIA M3 Ekran Değişimi

Casper VIA M3 Ekran değişimi adımlarına başlamadan önce telefonunuzu kapatmanız gerekiyor. Eğer ekrandaki hasar küçükse ve dokunabiliyorsanız Güç tuşuna basılı tutarak seçim penceresini bekleyin. Seçim penceresi geldiği sırada Kapat butonuna basın ve telefonunuzun kapanmasını bekleyin.

Casper VIA M3 Ekran Değişimi

Telefonunuz kapandıktan sonra sökme aparatı ile telefona yandan giriş yapın ve arka kapağını sökün. Arka kapağını söktükten sonra karşınıza SIM ve hafıza kartının yer aldı bölüm geliyor. Eğer telefonunuzda hala takılıysa SIM ve hafıza kartınızı yuvalarından alın.

Casper VIA M3 Ekran Değişimi

Şimdi ise yüzeyde yer alan vidaları sökmeniz gerekiyor. Sökme esnasında vidaların sağa sola sıçramaması ve kaybolmaması için cımbız kullanmayı unutmayın. Tornavida ve cımbız yardımıyla vidaları söktükten sonra, sökme aparatını plastik aksamı kaldırmak için kullanın.

Casper VIA M3 Ekran Değişimi

Plastik aksam kalkınca karşınıza görseldeki gibi bir alan gelecektir. Bu kısımda öncelikle Anakart’da yapılması gereken işlemleri yapmanız gerekiyor. Sökme aparatı ile bağlantı uçlarını yerlerinden kaldırın ve parmak izi sensörünü de çıkartmayı unutmayın.

Casper VIA M3 Ekran Değişimi

Sonrasında ise bataryayı yuvasından çıkartmanız gerekiyor. Ancak altında yer alan yapıştırıcıyı cımbız yardımıyla çekin. Bunun sonrasında bağlantı ucunu kaldırarak bataryayı yuvasından sökebilirsiniz.

Casper VIA M3 Ekran Değişimi

Anakart’ın sağ tarafında ince bir bağlantı kablosu yer almakta. Öncelikle ince olan bağlantı kablosunu köşesinden çıkartın. Yüzeydeki turuncu bağlantı uçlarını da sökmeyi ihmal etmeyin. Buraya kadar anlattığımız işlemleri eksiksiz olarak yaptıysanız, ekranı sökme işlemine geçebilirsiniz.

Casper VIA M3 Ekran Değişimi

Ekranınızı sökmeye başlamadan önce ısı işlemi uygulamanız gerekiyor. Bunun için sıcak hava tabancası ile bir müddet ekrana ısı uygulayın. Eğer sıcak hava tabancası yok ise saç kurutma makinesini de kullanabilirsiniz.

Casper VIA M3 Ekran değişimi

Isı işlemini uyguladıktan sonra sökme aparatı yardımıyla ekranı sökebilirsiniz. Ekranı söktükten sonra yüzeyde kalan kalın kalıntıları metal uçlu aparat ile temizleyin. Sonrasında ise küçük bir fırça ile ince kalıntıları alabilirsiniz. Artık görselde göstermiş olduğumuz gibi yapıştırıcıyı yüzeye sürebilirsiniz.

Yapıştırıcıyı sadece kenarlara sürmeye dikkat edin. Yeni ekranınızın koruyucu jelatinlerini sökerek yüzeye yapıştırın. Artık telefonun arka kısmına geçerek yapılması gereken işlemlere devam edebilirsiniz. İlk olarak ince bağlantı kablosunu takarak Anakartı yerine yerleştirin.

Casper VIA M3 Ekran değişimi

Anakartı yerine yerleştirdikten sonra gerekli olan tüm soket uçlarını eksiksiz olarak takın. Bu arada parmak izi sensörünü de takmayı ihmal etmeyin. Uzun turuncu bağlantı kablolarının uçlarını da Anakarta takın. Şimdi ise çift taraflı bantları batarya yuvasına yapıştırın. Birkaç saniye bekledikten sonra bantların sarı kısımlarını cımbız ile çekebilirsiniz.

Casper VIA M3 Ekran değişimi

Bataryayı yuvasına yerleştirin ve plastik aksamı üzerine kapatın. İlk başta söktüğünüz vidaları plastik aksamın yüzeyine tekrar monte edin. Son olarak, arka kapağını takın ve Güç tuşuna basılı tutun. Bu sayede telefonunuz açılacaktır. Eğer telefonunuz tepki vermezse şarjını doldurun ve sonrasında tekrar açmayı deneyin.

Casper VIA M3 Ekran değişimi