Kategoriler
Haberler

Huawei’nin Bootloader Kilidi Açma Servisi Kapatılıyor

Huawei’nin bootloader kilidi açma servisi bir süredir kapalıydı. Huawei / Honor akıllı telefonunda root erişimini sağlamak için bootloader kilidini kaldırmak isteyen kullanıcılar birkaç haftadır bootloader unlock işlemi için kod elde edemediğinden bootloader kilidini kaldıramıyordu. Çin merkezli akıllı telefon üreticisi bootloader unlock işlemi için kod sağlayan hizmetinin son bulacağını resmi olarak açıkladı.

Huawei’nin Bootloader Kilidi Açma Servisi Kapatılıyor

Duruma bakılırsa 24 Mayıs 2018 tarihinden önce kullanıma sunulan akıllı telefonlar için bootloader unlock kodu 60 gün daha sağlanacak. 60 günün sonunda bu hizmet sonlandırılacak. Yeni cihazlarda bootloader kilidi kaldırılamayacak.

Huawei bu hamlesine gerekçe olarak kaliteli hizmet sunmayı hedeflediklerini ve bootloader kilidini açmanın bu amaca uygun olmadığını gösteriyor. Bootloader kilidini kaldırdıktan sonra root erişimini sağlamanın ve custom ROM yüklemenin akıllı telefonlarda çeşitli sorunlara yol açtığı ifade ediliyor. Kullanıcı kitlesinin çok büyük bir kısmının bu işleme ilgi göstermemesi de söz konusu.

Android işletim sistemi sekizinci büyük versiyonunda ve hayli olgunlaşmış durumda. Yalnızca teknoloji tutkunu meraklı kullanıcıların bootloader kilidi açma, root erişimini sağlama, custom ROM yükleme gibi işlemlere meraklı olduğu düşünülürse firmanın kullanıcılar nezdinde -çok ciddi bir kısmında- kötü bir izlenim bırakması söz konusu olmayacaktır. Öte yandan meraklı kullanıcıların elini çabuk tutmaları ve hizmet son bulmadan akıllı telefonlarında bootloader kilidini açmalarında fayda var.

Soru, yorum ve değerlendirmeleriniz için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.