Kategoriler
Haberler

Cambridge Analytica Skandalı Facebook’a 600.000 USD’ye Patladı

Salı günü yayımlanan yeni bir rapora bakılırsa İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi yaşanan Cambridge Analytica skandalı sebebiyle Facebook’a 664.000 USD ceza kesti. Ofise göre sosyal ağ sitesi gizliliğin korunması noktasında yetersiz davranarak Cambridge Analytica’nın kullanıcı verilerini çalmasına engel olmamamış.

Cambridge Analytica Skandalı Facebook’a 600.000 USD’ye Patladı

Washington Post‘a göre bugün açıklanan para cezası yalnızca bir ön hazırlık ve Facebook ile İngiltereli düzenleyiciler arasındaki görüşmelere göre cezanın miktarı değişebilir. Takibi raporun ekim ayı içerisinde yayımlanması bekleniyor.

Cambridge Analytica

Facebook’un baş gizlilik direktörü, şirketlerinin Cambridge Analytica ile ilgili iddiaları araştırmada yeterli çabayı göstermediğini ve 2015’te harekete geçmiş olmaları gerektiğini itiraf etti. İngiliz düzenleyiciler tarafından oluşturulan 40 sayfalık raporda sosyal ağın, Cambridge Üniversitesi’ndeki şahıslara, kullanıcılar ve onların arkadaşları hakkında veri toplayan bir uygulama yapmasına izin vererek başarısızlık olduğunu söyledi.

Bu anlamda popüler sosyal ağ şirketi İngiliz düzenleyiciler tarafından daha fazla incelemeye tabi tutulacak. İncelemede Facebook’un tüm verileri sildiği yönündeki beyanına rağmen “verilerin kopyalarının başka taraf ve sistemlerle paylaşıldığında dair kanıtlar” aranacak.

Avrupalı düzenleyiciler son zamanlarda teknoloji şirketlerinin üzerine daha sert gitmeye başladı. Yalnızca dün Avrupa rekabet düzenleyicileri, Google‘ın Android cihazlar üreten OEM’lere Google hizmetlerini varsayılan tarayıcı ve arama motoru olarak ayarlamalarını zorunlu kılmasını doğru bulmadıklarını söylediler. Google, rekabeti önleyici politikaları nedeniyle yüklü cezalara çarptırılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek

Cambridge Analytica skandalının merkezinde ABD başkanı Donald Trump’ın seçimi kazanması için yapılmış sahte propagandalar var. Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal ağlar bunun birinci ayağını oluşturuyor. Cambridge Analytica kurucularıyla müşteri kılığında görüşen bir kişi tüm konuşulanları kameraya alarak bu seçim sahteciliğini geçtiğimiz aylarda ortaya çıkarmış.

Kurucuların ifadelerinde yapılan propagandanın ne kadar doğru olduğunun bir önemi olmadığı, yalnızca inandırıcı olması gerektiği gibi ilginç ifadeler kullanılıyor. Şirketin çalışma ahlakının özünde kitlelerin duygularının müşterinin lehine çevrilmesi yatıyor. Son seçimde bunun için Hillary Clinton’ın vatan haini olduğu veya büyük suçlar işlediği gibi çeşitli kampanyalar yürütülmüş. Bunlar özellikle Facebook’dan çalınan 50 milyon hesap yardımıyla sosyal ağdaki algı ortamının Trump lehine çevrilmesiyle başarılmış.

Cambridge Analytica ile ilgili olan iddiaların devamında çeşitli eyaletlerden oyların çalınması ve dijital ortamda gerçekleşen seçimde Trump’ın bu yolla başkan yapılması gibi ifadeler var. Şirketin bunu özel bir yazılımla başardığı ifade ediliyor. Gizli çekimde özellikle Analytica kurucularının görüştükleri siyasi müşteriler için “işin teknolojik tarafını anlamıyorlar” ifadesini kullanması dikkat çekiyor. Bir başka iddia da şirketin bugüne kadar farklı ülkelerde yapılan çok sayıda seçim çalışmasında yer aldığı yönünde.