Kategoriler
Haberler

Satılan Her İki Huawei Telefondan Biri Honor

Bu yıl hayal kırıklığı yaratan ilk çeyrek performansının ardından Çin piyasası yavaş bir toparlanma sürecine girdi. 2018’deki satışlarda birinci çeyrekte %21’lik bir düşüş, ikinci çeyrekte ise sadece %8’lik azalma yaşandı. Her ne kadar tüm piyasa pek de iyi olmasa da, Huawei bazı çılgın kazançlar elde ediyor.

Satılan Her İki Huawei Telefondan Biri Honor

Bu yılın ilk çeyreğinde Çin teknoloji devi toplam 28,5 milyon adet sevkiyatla Çin pazarında rekor bir pay olan %27’lik pazar hakimiyetine ulaştı. Aynı zamanda 2017’nin ikinci çeyreğine göre %22 büyüme kaydetti. İkinci ve üçüncü sıralar sırasıyla BBK Electronics’e ait olan Oppo ve vivo tarafından alındı.

Oppo markası sadece %3 büyürken, vivo yıllık bazda %30 büyüme ile %20’lik pazar payına sahip olacak düzeyde satış yaptı. Dördüncü sırada yer alan Xiaomi %1 büyüdü ve beşinci sıradaki Apple ise payını %8’e çıkardı.

Analistler Honor’ın, Huawei’in 2018 ikinci çeyrek sevkiyatlarının %55’ini oluşturarak bir yıl önceye göre %33 büyüdüğünü söylüyor. Bu Honor’ı, bütçe segmentinde Xiaomi’ye meydan okuyan Huawei’in portföyündeki en önemli parça yapıyor. Honor son olarak 500 dolarlık bir amiral gemisi çıkarmıştı.

Ancak piyasa analistleri Çin pazarının bu yılın sonuna doğru gerilemeye devam edeceğini iddia ediyor. Bundan en çok hacimleri sürdürmekte zorluk yaşayan küçük satıcılar etkilenecek.