Kategoriler
Rehberler

Android Pie’ın Adaptif Pie Özelliği Nedir?

İlk olarak bu yılki Google I/O’da duyurulmuş olan Adaptive Battery ya da Adaptif Pil, Alphabet’in DeepMind AI teknolojisini kullanan yeni Android özelliklerinden biridir. Etkinlikte, Android’in Mühendislik Sorumlusu Dave Burke, bu özelliğin gereksiz işlemleri devre dışı bırakarak CPU enerji tüketiminde %30’a varan bir azalma sağladığını iddia etmişti. Peki Android Pie’ın Adaptif Pil özelliği nedir?

Android Pie’ın Adaptif Pil Özelliği Nedir?

Android Pie'ın Adaptif Pil Özelliği Nedir?

Makine öğrenimine bağlı çalıştığı için, Adaptive Battery tipik kullanım alışkanlıklarınızı takip ediyor ve uygulamalarınız hakkında istatistikler topluyor. Gerçekte aradığı şey ise sık kullanmadığınız uygulamaların bir listesi. Her şey otomatik olarak çalışıyor ve özellik tüm cihazlarda açık durumda geliyor.

Sistem bu nadiren kullanılan uygulamaları otomatik olarak düşük güç durumuna getiriyor. Android Marshmallow’un kullanmadığınız uygulamaları “hazırda bekleten” Uygulama Bekletme özelliğini hatırlıyorsanız, bunun benzer bir şeydir. Artık telefonunuz uygulamalarınızı kullanımınıza göre çeşitli düzeylerde kategorilendirir.

Adaptif Pil, uygulamarınızı 5 farklı kullanım kategorisine ayırıyor. Her bir kategori, uygulamanın cihazdaki hangi kaynakları kullanabileceğine göre değişen derecelerde sınırlamalara sahip. Bu süreç sadece CPU kullanımını korumakla kalmaz, aynı zamanda arka plan verilerinin aktarımını da azaltır. Böylece az kullandığınız uygulamalar bataryanızı daha az tüketir.