Kategoriler
Rehberler

Telefonda Mavi Işığı Azaltmak

Mavi ışık günümüzde telefon, TV, bilgisayar ve tablet ekranlarında sürekli olarak maruz kaldığımız, göz sağlığı için tehlikeli olan bir ışık türü. Aşağıdaki yöntemle her telefonda mavi ışığı azaltmak mümkün.

Telefonda Mavi Işığı Azaltmak

Az sayıda olmakla beraber bazı telefonlar varsayılan olarak bu özellikle gelebiliyor. Özellik ekrandan yansıyan mavi ışığı kısarak yerine daha sarımtırak ya da sıcak tonlarda bir ışık gösteriyor. Sonuçlar ise anında hissedilebiliyor.

Eğer telefonunuz destekliyorsa Ayarlar > Ekran > Gece Işığı yolunu izleyerek işlevi etkinleştirebilirsiniz. Mavi ışık gözün daha hızlı kurumasına sebep olur ve geceleri uykuya dalmayı zorlaştırır. Cihazınızda böyle bir ayar yoksa aşağıdaki ücretsiz Google Play Store uygulamasına göz atabilirsiniz.

Blue Light Filter

  • Android Blue Light Filter indir

Blue Light Filter her Android telefonda çalışabiliyor. Uygulama içinde birçok seçenek sunuyor. Kullanıcılar isterse Blue Light Filter’ın gündüzleri kapalı kalmasını ve geceleri ise belirli bir saatten sonra çalışmasını sağlayabiliyor. Örneğin, gece 22:00‘den sonra yani siz yatağa girmeden önce mavi ışığın kısılmasını sağlayabilirsiniz.