Kategoriler
Haberler

iPhone XS Max Ekranlarını Samsung Üretmeye Devam Ediyor

Geçtiğimiz Haziran ayında ortaya çıkan söylentilere göre Apple, maliyetleri ve buna bağlı  olarak cihaz fiyatlarını düşürmek amacıyla LG ile OLED ekran üretim anlaşması imzalamıştı. Fakat görünen o ki iPhone XS Max ekranlarını Samsung üretmeye devam ediyor ve fiyatlar da hala yüksek.

iPhone XS Max Ekranlarını Samsung Üretmeye Devam Ediyor

Bilindiği üzere iPhone’ların en pahalı parçaları OLED ekranlarıdır. Bu yüzden iPhone sahibi birçok insanın korkulu rüyası telefon ekranının kırılmasıdır. iPhone‘lardaki OLED ekranları ise sadece Samsung üretiyor. Bu yüzden de fiyatları istediği kadar yukarı çekebiliyor. OLED ekranlar konusunda Samsung‘a bağlı olan Apple bu durumdan hoşnut değil. İkinci bir tedarikçi arayışına giren Apple, böylece OLED ekran fiyatları için Samsung ile pazarlık yapma gücünü elde etmeyi umuyor.

İşte bu haberlerin ardından Apple’ın yeni nesil iPhone’larda kullanılacak OLED ekranlar için LG ile ortaklık anlaşması imzaladığı söylentileri çıktı. Bu söylentiler herkesi fiyatların düşeceği konusunda ümitlendirdi. Fakat üzücü olan şu ki DisplayMate tarafından aktarılan bilgiye göre şu anda piyasada olan iPhone XS Max modellerinde Samsung üretimi OLED ekranlar bulunuyor. Dolayısıyla da iPhone XS Max, beklenilenin aksine yüksek bir fiyatla tüketiciye sunuluyor.

Oysa ki iPhone XS ve XS Max için tahmin edilen fiyatlar, şu an piyasadaki fiyatlarına göre oldukça düşüktü. Tahminlerin tutmamasının en büyük nedenini Apple‘ın ikinci bir tedarikçi ile henüz anlaşamayıp Samsung‘un OLED ekranlarını kullanmaya devam etmesine dayandırabiliriz.

Apple‘ın LG ile yapmayı planladığı anlaşma hakkında da herhangi bir açıklama yapılmadığı için henüz tahmin yürütmekten öteye geçemiyoruz. Tahminlerimizden ilki Apple, LG ile OLED ekranların üretimi için herhangi bir görüşme yapmadı. Belki de görüştü fakat anlaşma sağlanamadı. Diğer bir tahmin ise Apple, LG ile anlaştı fakat LG, henüz Apple’ın tedarik ihtiyacını karşılayacak üretim kapasitesine sahip değil. Diğer bir ihtimal Apple ve LG arasındaki anlaşmanın 2019 model iPhone’lar için geçerli olacağı. Bu sayede bakarsınız gelecek sene iPhone fiyatlarında bir miktar düşüş görebiliriz.