Kategoriler
Apps & Oyunlar

Twitter’da Veri Tasarrufu Özelliği Aktif Oldu

Twitter, daha düşük internet tüketimi sunmak üzere mobil uygulamalarına veri tasarrufu özelliği getirdi. Bu özellik, uygulamanın videoları otomatik olarak oynatmamasını ve resimleri daha düşük kalitede yüklemesini sağlayan bir seçenek sunuyor.

Twitter’da Veri Tasarrufu Özelliği Aktif Oldu

Twitter, veri kullanımını en aza indirmek isteyenler kullanıcılar için geçtiğimiz yıl Twitter Lite versiyonunu kullanıma sunmuştu. Popüler sosyal medya platformu birkaç gün önce de veri tasarrufu özelliğini iOS ve Android uygulamalarına ekledi.

Veri tasarrufu özelliği, kullanıcının isteğine göre aktif edilebilecek. Bu özelliği cihazlarında aktif etmek isteyen kullanıcılar ayarlar menüsünden “Veri Kullanımı” bölümünü ziyaret etmeliler. Bu bölümde de ”Veri Tasarrufu” seçeneğini açmaları gerekiyor. Veri tasarrufu özelliğinin aktif edilmesi uygulamadaki videoların otomatik olarak oynatılmasını engelleyecek ve fotoğraflar da daha düşük kalitede yüklenecek.

Bugüne kadar sadece Twitter Lite uygulamasında ve mobil sitede kullanılabilen bu özellik, bundan böyle iOS ve Android işletim sistemi olan tüm cihazlarda kullanılabilir olacak.

Twitter Lite uygulamasının fonksiyonlarını barındıran veri tasarrufu özelliğinin kısa zaman sonra Twitter Lite kullanımını ortadan kaldırması şaşırtıcı olmayacaktır. Çünkü asıl uygulamanın istediğiniz özelliği kullanıma sunmasının ardından ekstra bir uygulamayı telefonda tutmanıza gerek kalmayacak.

Mobil telefonların en popüler uygulaması WhatsApp‘ın hayatımıza sağladığı kolaylıklar saymakla bitmeyecek kadar çok. Ancak WhatsApp üzerinden gönderip aldığımız görüntüler, videolar, sesler, belgeler ve GIF’ler zaman içerisinde birikir. Biriken bu veriler cihazda yer kaplayarak telefonunuzun performansını düşmesine neden olur. Bu dosyaları düzenli olarak silmeye vakit ayırmak gerekir ki bu da özellikle yoğun WhatsApp kullanıcıları için pek de mümkün olmaz. Diğer bir yol ise uygulamanın içine girerek gerekli düzenlemeyi yapmaktır. Xiaomi fiması tüm bunlarla uğraşmak yerine, hafızasının dolmasından muzdarip kullacılar için MIUI arayüzüne WhatsApp‘a özel bir temizlik aracıyla getiriyor.

MIUI içerisinde bulunan telefon ayarlarından önbellek dosyalarını temizleme ve SMS ya da çağrı engelleme ve gibi işlemleri bugüne kadar zaten yapabiliyorduk. Xiaomi telefonunuzu rahatlatmak için en son MIUI 10 güncellemesiyle gelen WhatsApp CleanerWhatsApp’tan gönderip aldığınız dosyaları silmenize olanak sağlıyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Android: Gmail'de süresi dolan e-posta nasıl gönderilir?

Silme işleminin gerçeklemesi için WhatsApp görüşmelerinizin MIUI ile yani doğrudan Xiaomi ile paylaşılması gerekir. Çünkü WhatsApp Cleaner mesajlaştığınız kişilere ait dosyaları maalesef ayrı ayrı silmenize olanak sağlamıyor. WhatsApp dosyalarını kişilere özel temizleme işlemi ancak uygulamanın Ayarlar menüsünden yapılabiliyor. WhatsApp içerisinden sırayla Ayarlar’a, Veri ve Depolama Kullanımı’na ve Depolama Kullanımı’na tıklayarak bu işlemi gerçekleştirmek mümkün.