Kategoriler
Haberler

DxOMark Sonuçlarına Göre iPhone XS Max, Huawei P20 Pro’nun Gerisinde

Değerlendirme şirketi DxOMark sıralamasında 105 puan alan iPhone XS Max, 109 puanla ilk sırada yer alan  Huawei P20 Pro‘yu tahtından indiremedi. Netice itibariyle DxOMark sonuçlarına göre iPhone XS Max, P20 Pro’nun gerisinde kaldı.

DxOMark Sonuçlarına Göre iPhone XS Max, Huawei P20 Pro’nun Gerisinde

Bilindiği üzere DxOMark, mobil cihazların kamera performanslarını detaylı olarak inceleyip değerlendirerek onlara puanlar veren bir şirket. İlk üç arka kameralı akıllı telefon olan Huawei P20 Pro, geçtiğimiz Mart ayında DxOMark tarafından dünyanın en iyi kameraya sahip akıllı telefonu ünvanına layık görülmüştü.

Kullanıcılar tarafından büyük bir merakla beklen iPhone’ların ise tanıtımı geçen Eylül ayında gerçekleşti. Her yeni çıkan iPhone gibiiPhone XS Max de kamerasıyla dikkat çeken bir telefon. DxOMark‘ın iPhone XS Max için yaptığı kamera değerlendirmesinin ardından sonuçlar çok geçmeden açıklandı. Ancak, beklenilenin aksine iPhone XS Max’in kamerası birinciliği Huawei P20 Pro‘nun elinden alamadı.

İki cihazın sonuçlarını kıyaslamak gerekirse, iPhone XS Max, fotoğraf performansında toplamda 110 puan, video performansında ise toplamda 96 puan aldı. Huawei P20 Pro’nun puanlarına baktığımızda skor durumu fotoğrafta 114, kamerada ise 98 şeklinde. Aralarında çok büyük fark olmasa da sonuçta rakamlar konuşuyor ve Huawei birinciliği iPhone‘a kaptırmıyor.

İlginizi Çekebilir:  Yazı yazarken titreşimi kapatma

Gelelim iPhone XS değerlendirmesinin detaylarına. Fotoğraf tarafında cihazın parlak aydınlatma şartlarında çok iyi fotoğraflar çektiğine ve otomatik odaklamasının diğer telefon kameralarının önüne geçtiğine dikkat çekiliyor. Her koşulda tüm detayları yakalayabilen iPhone XS Max kamerası üst üste yapılan denemelerde de gayet başarılı. Çekilen fotoğraflarda canlı renkler sunan kameranın hızlı ve hassas odaklanma özelliğinin de altı çiziliyor.

iPhone XS Max‘in olumsuz yanlarına bakacak olursak telefonun zoom performansında detaylarda kayıp ve düşük ışıkta başarısız sonuçlar göze çarpıyor. Kameranın bir diğer başarısız olduğu nokta iç mekan aydınlatmasıyla çekim yaparken beyaz dengesinin şaşması.

Değerlendirmenin video tarafına baktığımızda ise kameranın görüntü sabitlemesinin ve geniş dinamik aralığının başarısının altı çiziliyor. Fotoğrafta olduğu gibi çekilen görüntülerde gerçeğe yakın canlı renkler sunuyor. Video tarafında dikkat çeken olumsuz yanı ise yine fotoğrafta olduğu gibi düşük ışık şartlarında ortaya çıkan başarısız görüntüler.