Kategoriler
Rehberler

Android: Çift Kamerayla Video Kaydetmek

Android‘li akıllı telefonlarda Çift Kamerayla Video Kaydetmek için kullanılabilecek küçük bir uygulama ile karşınızdayız. Günümüzde akıllı telefonların kamera performansları hayli tatmin edici noktada. Akıllı telefonların hayatımıza girdiği ilk yıllarda, Android ve iOS işletim sistemlerinin henüz olgunlaşmadığı dönemlerde cihazlardaki kameralar vasat sayılabilecek nitelikte sonuçlar veriyordu. Kompakt dijital fotoğraf makineleri hala kullanımdaydı. Artık akıllı telefonların kameraları çok daha başarılı ve fotoğraflar Instagram gibi sosyal ağ mecralarında paylaşmak amacıyla çekiliyor.

Akıllı telefonlarımız ön ve arka kameralarıyla video kaydedebilse de kayıtta hem ön hem de arka kamerayı aynı anda kullanma imkanı sunmuyor. Özellikle spor etkinlikleri, konserler, partiler ve benzeri diğer etkinliklerde aynı anda hem ortamdaki etkinliği hem de kendinizi kaydetmek isteyebilirsiniz. Bu noktada üçüncü parti bir uygulamadan yardım almanız gerekecek.

Android: Çift Kamerayla Video Kaydetmek

Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda ön ve arka kamera ile video kaydetmek için Dmitriy Kornilov tarafından geliştirilen Dual Video Camera uygulamasından yararlanabilirsiniz. Ne yazık ki uygulama şu an çok az sayıda akıllı telefon modeliyle uyumlu.

Dual Video Camera uygulaması beş farklı kayıt modunu destekliyor. Bu modlar arasında akıcı şekilde geçiş yapabilmek mümkün. Araç Full HD çözünürlükte MP4 video kaydedebiliyor.

Kurulumun ardından çalıştırdığınızda kamera, mikrofon ve depolama birimine erişimine onay vermeniz gerekmekte. Uygulama bu yazıyı kaleme aldığımız dönemde yalnızca Samsung Galaxy S8, S8+ ve S8 Active modellerini destekliyordu. Uyumluluğun önümüzdeki dönemlerde artırılmasını bekliyoruz.