Kategoriler
Rehberler

iPhone’da Bluetooth Çalışmıyor Çözümü Nedir?

Bluetooth birçok cihazda zaman zaman küçük sorunlar çıkarsa da, teknoloji olgun ve genel anlamda iyi çalışıyor. Ancak siz de iPhone’da Bluetooth çalışmıyor çözümü nedir diye merak ediyorsanız aşağıdaki adımlara göz atın.

iPhone’da Bluetooth Çalışmıyor Çözümü Nedir?

iPhone'da Bluetooth Çalışmıyor Çözümü Nedir?
Bluetooth destekli EarPods

1. iOS Yazılımını Güncelleyin

İPhone yazılımınızı güncel tutmak birçok nedenden dolayı önemlidir. Güvenlik için hayati önem taşır ve iPhone’unuza en son iOS özelliklerini ekler. Bluetooth sorunlarınız varsa, ilk sırada yer alan çözüm yolu Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’yi kullanmaktır.

2. iPhone Bluetooth’unu Kapatın ve iPhone’u Yeniden Başlatın

Bluetooth sorunlarını çözmek için bir sonraki adım iPhone’unuzun Bluetooth bağlantısını kapatmak ve daha sonra cihazı yeniden başlatmaktır. Bunun için Kontrol Merkezi’ni değil Ayarlar > Bluetooth yolunu kullanın ve özelliği kapatın. Ardından iPhone’unuzu yeniden başlatabilirsiniz

3. Bluetooth Aygıtından Bağlantıyı Kesme

Denemek için bir başka adım, sorunlu bir Bluetooth cihazının bağlantısını kesmek ve yeniden bağlamak çözüm olabilir. Bir kez daha Ayarlar > Bluetooth’a gidin. Belirli bir Bluetooth cihazını seçin ve ardından Bağlantıyı Kes’i seçin.

4. Aygıtı Unutma ve Tekrar Eşleştirme

Bu yardımcı olmazsa, iPhone’unuzun Bluetooth cihazını tamamen unutması ve eşleştirme işlemini bir kez daha yapması daha gelişmiş bir çözümdür.

Ayarlar > Bluetooth menüsünde, cihazı seçin. Bir sonraki sayfada, Bu Cihazı Unut’u seçin. Ardından Bluetooth cihazıyla tekrar eşleştirme işlemini gerçekleştirin.

5. Bluetooth Aygıtını Başka Bir iPhone ile Eşleştirmeyi Deneyin

Bluetooth sorununuzun iPhone veya aksesuar ile ilgili olup olmadığını belirlemenin iyi bir yolu, cihazı başka bir iPhone ile eşleştirmektir. Bu başarılı olmazsa, sorunun telefonun yerine Bluetooth cihazında olduğunu varsaymak doğrudur.

6. Ağ Ayarlarını Sıfırlama

Devam eden Bluetooth sorunları yaşıyorsanız, ağ ayarlarını sıfırlamayı da deneyebilirsiniz. Ancak dikkat: iPhone’unuzdaki tüm Bluetooth bilgilerini tamamen silmekle birlikte, bu bilinen Wi-Fi ağları ve VPN yapılandırmaları dahil olmak üzere diğer ağ ayarlarını silecektir (verileri silmez).

Başlamak için Ayarlar > Genel> Sıfırla’yı seçin. Bu sayfada Ağ Ayarlarını Sıfırla’yı seçin ve şifrenizi girin. Sonra iPhone’unuz kapanacak ve yeniden başlayacak. Bundan sonra Bluetooth cihazını bir kez daha eşleştirmeyi deneyin.

7. Yeni iPhone Olarak Geri Yükleme Yapın

Denemek için son bir adım, iPhone’unuzun fabrika ayarlarına sıfırlanması olan cihazınızı geri yükleme işlemidir. Bu, iPhone’u kutudan çıktığı ilk günkü haline getirmek için tüm içeriği ve ayarları siler.

Ayarlar > Genel > Sıfırla’ya gidin ve Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’i seçin. İşlemi başlatmak için iPhone şifreniz gereklidir. Önceden yedekleme aldığınızdan emin olun!