Kategoriler
Rehberler

Android: MicroSD Kart Hızını Test Etmek

Android‘li akıllı telefonlarda microSD kart hızını test etmek için yararlanabileceğiniz iki uygulamaya göz atacağız. Akıllı telefonunuzda kullandığınız microSD kartın performansını hiç merak ettiniz mi? Bu kartın piyasadaki rakiplerine kıyasla ne konumda olduğunu öğrenmek ister miydiniz?

Android işletim sisteminde böyle bir özellik olmasa da üçüncü parti test uygulamalarıyla cihazınızdaki hafıza kartının okuma ve yazma performansını sınayabilirsiniz.

Android: MicroSD Kart Hızını Test Etmek

A1 SD Bench uygulamasıyla dahili depolama birimi, microSD kart, USB bellek ve RAM’i test edebilirsiniz.

Öncelikle uygulamayı Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget aracılığıyla akıllı telefonunuza yükleyin.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın. Arayüzden test etmek istediğiniz hafıza kartının üzerine dokunun. Test işlemi başlatılacaktır.

İşlem tamamlandığında Results sekmesini açın. Hafıza kartının performansının diğer ürünlerle karşılaştırmasını görebilirsiniz.

Hafıza kartının performansını öğrenmek için SD Cart Tester uygulamasından da yararlanabilirsiniz. Android 5.0 ve daha güncel işletim sistemli cihazlarla uyumlu olan aracı ücretsiz indirebiliyorsunuz.

Uygulamayı yükleme işleminin ardından açın. Removable SD Card‘ı seçin ve All kutucuğunu işaretleyin. Start butonuna dokunarak test işlemini başlatabilirsiniz.

İşlem biraz zaman alabiliyor, o nedenle sabretmeniz gerekecek. Test tamamlandığında Results sekmesini görüntüleyin. Burada hafıza kartınızın okuma ve yazma değerleri belirecektir.

Hafıza kartınızın yazma değerinin üzerine dokunarak daha detaylı bilgiler edinebilir, hafıza kartınızın Class değerini öğrenebilirsiniz.