Kategoriler
Haberler

Qualcomm’un PC Çipseti Duyuruldu

Qualcomm’un PC çipseti duyuruldu. Hawaii’deki Snapdragon Zirvesi’nde Qualcomm, Windows 10 bilgisayarlar için tasarlanan yeni yonga setini açıkladı: Snapdragon 8cx. Bu, Snapdragon 850’nin halefi ama tamamen farklı bir canavar.

Qualcomm’un PC Çipseti Duyuruldu

850, mobil cihazlar için tasarlanmış ve modifiye edilmiş Snapdragon 845 iken, 8cx, şirketin özel olarak Windows 10 PC’ler için ürettiği ilk yonga seti olacak. 7 nm’lik süreçten geçen çipset ve önümüzdeki yılın üçüncü çeyreği dolaylarında sevkiyatta olacak.

Snapdragon 8cx

Şirket, bu çipsetin Snapdragon 850’nin iki katı performans göstereceğini söylüyor. Çünkü Qualcomm, 8Cx performansının yerel Windows ARM uygulamalarını çalıştırırken Intel Core i5 U-serisi bir CPU’yla karşılaştırılması gerektiğini söylüyor. SD850 bir Core i5-6300U’yu çok çekirdekli benchmark puanlarında yenmişti ve sadece tek çekirdekli skorlarda hafif bir gecikme yaşamıştı. Bu yüzden kesinlikle inandırıcı olabilir. 8cx’in şu anki 8. nesil Core i5 ile rakip olacağı düşünülüyor.

Snapdragon 8cx’in Adreno 680 GPU, çift 4K HDR ekran desteği ve 120 fps’de 4K HDR video oynatımı için donanım hızlandırması ile gelmesi bekleniyor. Çipsetin CPU çekirdeği Kryo 495 olacak ve ayrıca 2Gbps ile 316Mbps üst teorik indirme hızına sahip entegre bir X24 Cat.20 LTE modem sunacak.

Üçüncü-gen PCI-E ve ikinci-gen USB 3.1 “sınırsız sayıda çevre birimi” ile desteklenecek ve depolama için NVMe SSD’ler için destek sunulacak. Yerleşik Hexagon 685 DSP, Cortana ve Alexa için geliştirilmiş sesli asistan deneyimini mümkün kılacak ve Qualcomm’un dördüncü nesil AI motoru da pakete dahil olacak.

Bluetooth 5.0 ve Quick Charge 4+ sürümü diğer önemli özellikler arasında. 8cx, hiç şüphesiz en hızlı Snapdragon çipseti olacak. Bu dizüstülerdeki herhangi bir telefonda bulabileceğinizden daha iyi ısı dağılımı sayesinde mümkün hale gelecek. Qualcomm ayrıca 8cx’e sahip cihazlarda bir günü aşan bir pil ömrü vaat ediyor. Buna ek olarak Windows 10 Enterprise destekli ilk Snapdragon işlemcisi olma özelliğini taşyor.

Merak ettiğiniz diğer her şey için forum sayfamızı ziyaret edin: https://akillitelefon.com/forum