Kategoriler
Rehberler

Android ve iPhone Telefonun IP Adresini Bulmak

IP adresinizi bulmanız mı gerekiyor? Bunu Windows veya Mac bilgisayarınızda nasıl yapacağınızı biliyor olabilirsiniz, fakat telefonunuzda durum farklıdır. Android ve iPhone telefonun IP adresini bulmak nasıl yapılıyor bahsedelim.

Android ve iPhone Telefonun IP Adresini Bulmak

Bir cihazın IP adresini bulmak, hem ev ağınızda hem de internette cihazınızı tanımlamanıza yardımcı olur. Aslında, her cihaz için takip edeceğiniz iki IP adresiniz var.

Genel IP adresi (veya evrensel IP adresi), ağınızdaki herhangi bir cihazın internette nasıl göründüğüdür. Bu, ağa özel olduğundan, telefonunuzu, masaüstünüzü veya başka bir cihazı evde kullanırken IP’niz aynı olacaktır.

Özel IP adresi (veya yerel IP adresi) kendi ağınızdaki bir cihazı tanımlar. Sadece bir cihaz bir ağ üzerinde belirli bir adrese sahip olabilir, ancak aynı adres diğer özel ağlarda da kullanılabilir.

Ayrıca, IP adresinizi kontrol ettiğinizde, muhtemelen hem IPv4 hem de IPv6 adresini görürsünüz. IPv4 adresleri daha kısadır, ancak İnternet’e bağlı cihazların muazzam sayısı nedeniyle bunları yavaş yavaş tüketiyoruz. IPv6 adresi okunması kolay değildir, ancak yeterince geniş sayıda ve uzun yıllar yetecek.

Telefondan Genel IP Adresi Nasıl Bulunur? (Yerel IP ya da Global IP)

Android telefonunuzdaki Chrome’u veya iPhone’unuzdaki Safari’yi (veya kullandığınız başka bir tarayıcı) açın. Ardından, aşağıdaki genel IP sitelerinden birine gidin:

Bu sitelerin bazılarının konumunuzu ve ISS adını da gösterdiğini fark edeceksiniz. Bunun nedeni, IP adresinizin bu bilgiyi taşımasıdır. Birisinin adını ve tam adresini IP adreslerinden öğrenemezsiniz, ancak şehrini görürsünüz.

Telefondan Özel IP Adresi Nasıl Bulunur? (Yerel IP)

Yukarıda tartışıldığı gibi, küresel IP adresleri sadece hikayenin yarısıdır. Ev ağınızdaki telefonunuzun özel IP adresini nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Android’de IP Adresi Nasıl Bulunur?

  • Ayarlar’ı açın ve Ağ ve internet> Wi-Fi’ya gidin. Kablosuz ağınıza henüz bağlı değilseniz, adına dokunun ve katıldığını doğrulayın.
  • Ardından ağ adına dokunun ve Gelişmiş bölümünü genişletin. Burada IP adresinizi ve diğer ağ bilgilerinizi bulacaksınız. IPv6 adresleri sayfanın alt kısmında görünür.
  • Android’in sürümüne bağlı olarak bu adımlar biraz farklı olabilir.

IP Adresi iPhone’da Nasıl Bulunur?

  • Bir iPhone’da özel IP adresinizi bulmak için Ayarlar> Wi-Fi’ye gidin. Ev ağınıza henüz bağlı değilseniz, dokunun ve hemen bağlanın.
  • Ardından, seçenekleri açmak için ağın adına dokunun.
  • Burada, IPv4 Adresi başlığı altında listelenen IP Adresi alanını göreceksiniz.