Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Geliştirici Seçeneklerini Açmak

Android telefonda geliştirici seçeneklerini açmak oldukça kolaydır. Android telefonunuzu root’lama ve özel ROM yükleme konusunda istekli olsanız bile, bunları yapmadan da bazı gizli Android özelliklerini ve telefon ayarlarını deneyebilirsiniz. Her Android telefon, bazı özellikleri test etmenize ve genellikle kilitli olan telefon bölümlerine erişmenize olanak sağlayan Geliştirici Seçenekleri’ni etkinleştirme özelliğine sahiptir. Tahmin ettiğiniz gibi, Geliştirici Seçenekleri varsayılan olarak zekice gizlenmiştir, ancak nereye bakacağınızı biliyorsanız etkinleştirmek kolaydır.

Android Telefonda Geliştirici Seçeneklerini Açmak

Android Telefonda Geliştirici Seçeneklerini Açmak
Android Telefonda Geliştirici Seçeneklerini Açmak

Android telefonunuzda veya tabletinizde geliştirici seçeneklerini etkinleştirmeden önce, telefonunuzun derleme numarasını bulmanız gerekir. Çoğu telefonda, arama alanına derleme numarasını yazabilirsiniz, ancak bu mümkün olmadığında nasıl bulacağınızdan bahsedelim

Android telefonunda yapı numarası, her cihazda farklı bir yerde bulunur. Ancak tespit etmesi kolaydır.

  • Google Pixel’de Ayarlar> Sistem> Telefon hakkında> Yapı numarası
  • Samsung Galaxy S8 ve üstü: Ayarlar> Telefon hakkında> Yazılım bilgileri> Yapı numarası
  • LG G6 ve üstü: Ayarlar> Telefon hakkında> Yazılım bilgisi> Yapı numarası
  • HTC U11 ve üstü: Ayarlar> Hakkında> Yazılım bilgileri> Diğer> Yapı numarası
  • OnePlus 5T ve üstü: Ayarlar> Telefon hakkında> Yapı numarası

Geliştirici seçeneklerini açmak

Yapı numarası ekranını bulduktan sonra, yedi kez üzerine dokunmanız gerekir. Bu doğru: yedi kez. Her dokunuştan sonra “Şimdi bir geliştirici olmaktan X adım uzaktasınız” diyen küçük bir pop-up uyarısı göreceksiniz Geliştirici seçeneklerinin kilidi açıldığında, bunun gibi bir şey görmelisiniz.

Android Telefonda Geliştirici Seçeneklerini Açmak

Yedinci dokunuştan sonra, “Şimdi geliştiricisin!” diyen bir mesaj görünecektir ve geliştirici seçeneklerinin Ayarlar’da bir seçenek olarak kilidi açılacaktır. Bazı telefonlarda farklı bilgi mesajları gösterilebilir ancak Tamam butonuna dokunmak yeterlidir. USB hata ayıklama ve bootloader kilidini açma gibi şeylerin yanı sıra yüksek ses kod çözücüler, çentik seçenekleri ve CPU kullanımı gibi şeyler de bulacaksınız.

Geliştirici seçeneklerini kapatmak

Nougat ve sonraki sürümleri çalıştıran çoğu Android telefonda, ekranın üst kısmında açma / kapama düğmesi göreceksiniz, bu seçenek geliştirici seçeneklerini kapatmanıza izin verecek. Ekran gri olacak ve normale döndükten sonra geliştirici seçeneği devre dışı bırakılacak. Her şeyi geriye almak için tüm adımları tekrar izlemeniz gerekir.