Kategoriler
Haberler

Çinliler iPhone XR Almıyor Peki Ama Neden?

Uzmanlar, ekim ayında piyasaya sürülen iPhone XR’nin 2018 model iPhone’lar arasında en çok satan model olacağını öngörmüştü. Analistler bu konuda haklı çıkarken, hiçbiri genel satışların şimdi olduğu kadar düşük olmasını beklemiyordu. Çinliler iPhone XR almıyor ve bunun nedenleri şimdi ortaya çıkarılıyor.

Çinliler iPhone XR Almıyor Peki Ama Neden?

749 dolar seviyesinde fiyatlandırılan Apple iPhone XR’de maliyeti düşürmek adına birçok farklı hamle yapıldı. Örneğin, cihaz, iPhone XS ve iPhone XS Max’i süsleyen pahalı OLED panelleriyerine 6.1 inç LCD ekranla geldi. Ayrıca, diğer iki 2018 iPhone’daki çift sensörler yerine arkada tek bir kamera sunuldu ve 3D Touch desteklenmedi. Ancak, diğer 2018 iPhone’lara güç veren öndeki TrueDepth kamera, Face ID ve A12 Bionic yonga seti yerli yerinde bırakıldı. Aynı zamanda tüm iPhone’lar arasında en iyi pil ömrüne sahipti (hala doğru).

Çinliler iPhone XR Almıyor Peki Ama Neden?

Bugün Wall Street Journal, dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin’in, iPhone XR’yi Apple’ın beklediği ölçüde kucaklamadığını belirtti. Sonuç olarak, geçen hafta Apple CEO’su Tim Cook, şirketin aralık ayında sona eren ilk mali çeyreğe ilişkin gelir tablosunun düşük olduğunu açıkladı. Bu Apple’ın hisselerinin satıldığını vurguluyordu. Bir zamanlar trilyon dolarlık değerle dünyanın en değerli kamu şirketi olan Apple şimdi 703 milyar dolara geriledi ve Microsoft, Amazon ve Google ile yarışır oldu.

Çin’deki zayıf iPhone XR satışlarındaki sorunun ana nedeni telefonun fiyatı. 6.499 yuan ile iPhone XR Çin’de 946 ABD Doları’na karşılık geliyor. Cihazda bulunan özelliklerin çoğu, Çinli şirketler tarafından üretilen daha düşük fiyatlı Android modellerinde bulunuyor. ABD-Çin ticaret savaşı ve Huawei CFO’su Meng Wanzhou’nun tutuklanması nedeniyle Çin’de büyüyen devasa bir Amerikan karşıtı tepki var. Bazı Çinli şirketler, iPhone satın alan çalışanları cezalandırırken, Huawei ve diğer yerli firmaların ürettiği telefonların satın alımını teşvik ediyor.

Çinliler iPhone XR Almıyor Peki Ama Neden?

iPhone XR’ye olan talebi artırmak için Apple, eski iPhone modelini getirenlere indirim yapıyor. Bu anlaşma, geçtiğimiz ay Çin dahil olmak üzere 17 dış pazarda genişletildi. Ancak kar marjını korumak için, Apple, ABD Doları’nın Çin Yuanı’na karşı yükselmesi nedeniyle Çin’de iPhone XR’nin fiyatını yükseltmek zorunda kalmıştı. Bu Apple XR’nin fiyatını Huawei gibi Çinli firmalar tarafından üretilen modellere kıyasla oldukça artırdı. Çarşamba günü yayınladığı yazısında, Apple’ın gelir tahminlerini azaltan Tim Cook, “Güçlü ABD dolarının döviz kuru rüzgarları yaratacağını biliyorduk” dedi.

Apple, marjlarını koruduğu için, iPhone XR şu anda Huawei’in P20 ve Mate 20 serileri gibi premium telefonlarından daha yüksek bir fiyata sahip. Oppo ve Vivo gibi Çinli üreticiler Çin’deki iPhone XR’den daha düşük fiyata satın alınabilecek amiral gemisi modeller sunmaya devam ediyor.

Bir analist, iPhone XR’nin “başarısızlığının” sebebinin Apple’ın talebi yanlış hesaplanması olduğunu söylüyor. Apple’ın tedarik zinciriyle konuşan UBS analisti Tim Arcuri, Ekim ayında Apple’ın iPhone üretiminin %45’ini iPhone XR’ye odaklamayı planladığını belirtti. Arcuri, Apple’ın iPhone XR ile olan problemini basit bir cümleyle açıklıyor. “Sadece çok fazla XR ürettiler ve insanlar, özellikle Çin’de, onları satın almıyorlar” diyor.

Merak ettiğiniz diğer her şey için forum sayfamızı ziyaret edin: https://akillitelefon.com/forum