Kategoriler
Rehberler

iPhone’da 3D Touch’ı Kapatmak

Apple, 3D Touch’tan biraz uzaklaşıyor olabilir – iPhone XR’de mevcut değil – ancak sunduğu işlevsellikle hala birçok insanının beğenisini topluyor. Eğer siz o insanlardan biri değilseniz, 3D Touch’ı tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. iPhone’da 3D Touch‘ı kapatmak oldukça basittir.

iPhone’da 3D Touch’ı Kapatmak

iPhone'da 3D Touch'ı Kapatmak

3D Touch, iPhone 6’larla geldi; Özellik iOS arabiriminin pratikliğini artırdı. iOS’e ekstra derinlik katan bir çeşit dokunma seçeneği sundu. Yine de mükemmel değildi ve Apple’ın 3D Touch ile vaat ettiği özellikleri sunmada hiçbir zaman iyi olmadı. Yukarıda belirtilen iPhone XR hariç, bir iPhone 6 veya daha yenisine sahipseniz, 3D Touch özelliğini etkinleştirmiş ve belki de hiç kullanmamış olabilirsiniz.

Apple, iPhone XR’ın çıkışıyla birlikte, 3D Touch işlevlerinden bazılarını alan ve kullanımını biraz daha basitleştiren Haptic Touch’ı tanıttı. iOS’e sağ tıklama özelliği eklediği söylenebilir. Eğer iPhone XR sahibiyseniz Haptic Touch’ı kapatmak 3D Touch’ı kapatmakla aynı adımları gerektiriyor. Şimdi iPhone’da 3D Touch’ı kapatmak için yapmanız gerekenlerden bahsedelim.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'un yenilenmiş olduğunu anlamak

Sık sık olduğu gibi, içinde birçok farklı seçeneğin olduğu iOS işletim sisteminde 3D Touch’ı etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak karmaşık bir mesele değildir. Ancak Ayarlar uygulamasında sonsuza kadar dolaşmadan önce nereye bakacağınızı bilmenin yardımı olabilir.

  • Ayarlar’ı açtığınızda, “Genel” düğmesine dokunun.
  • Sonrasında “Erişilebilirlik”e dokunun (garip bir yerleşim olduğu doğru)
  • Kısa bir şekilde aşağı doğru kaydırın ve ardından 3D Touch’a dokunun. 3D Touch’ın etkin olup olmadığını buradan görebileceksiniz.
  • 3D Touch’ı etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için düğmeyi “açık” veya “kapalı” konuma getirmek yeterlidir. Değişikliklerinizi yapın ve hazırsınız.

3D Touch etkinken, özelliğin kullanımını kolaylaştırmak adına hassasiyeti değiştirebilirsiniz. Hafif, Normal ya da Sert arasında seçim yaptığınızda 3D Touch’ın ne kadar basınç ile çalıştığını değiştirmiş olursunuz. iPhone’da 3D Touch’ı kapatmak bu kadar kolaydır.