Kategoriler
Haberler

En İyi Kameralı Telefon Huawei Mate 20 Pro

DxOMark, Huawei Mate 20 Pro hakkındaki değerlendirmesini yayımladı ve cihaz toplamda 109 puan aldı. Teknik olarak, DxOMark’ın bir akıllı telefona verdiği en yüksek puana karşılık geliyor. Ancak bir başka Huawei telefonu olan P20 Pro da aslında 109 puan almıştı. Bu durumda en iyi kameralı telefon hem Huawei Mate 20 Pro hem de P20 Pro oldu. Ancak arada değerlendirilmeyen bir fark bulunuyor. O da ultra geniş açılı makro kamera.

En İyi Kameralı Telefon Huawei Mate 20 Pro

En İyi Kameralı Telefon Huawei Mate 20 Pro
Huawei Mate 20 Pro kamera performansı

Mate 20 Pro’nun skor dağılımı P20 Pro ile aynı. Skorlardaki temel farklardan biri P20 Pro’dan 10 puan daha düşük puan olan bokeh efekti. Mate 20 Pro’nun kamerada P20 Pro’dan geride olduğu diğer kategoriler arasında videolar var. Spesifik olarak, DxOMark, Mate 20 Pro’nun kamera performansından Gürültü için birkaç puan ve stabilizasyon içinse birkaç puan daha kırıyor.

Huawei P20 Pro kamera performansı

Sonuç olarak, Mate 20 Pro fotoğrafta genel olarak 114, videoda genel olarak 97 puan alıyor. P20 Pro aynı fotoğraf puanına (114) sahip, ancak videoda 98 almıştı. Hepimizin bildiği gibi fotoğrafçılığı sadece sayıları kullanarak karşılaştırmak çok zordur. Günün sonunda, her iki cihazın da çok iyi kamera yetenekleri bulunuyor. Yine de DxOMark kamera testi alanında hala en iyisi.

DxOMark analizinden bazı önemli açıklamalar:

  • Arkasında ışık varken, Mate 20 Pro’nun pozlama yeteneği P20 Pro ve iPhone XS’den biraz daha iyi.
  • Keskinlik, iyileştirme amacıyla P20 Pro’ya göre aşağı çekilmiş.
  • Görüntüdeki detaylar ve netlik hem P20 Pro hem de iPhone XS’den daha iyi.
  • P20 Pro, monokrom sensör nedeniyle yeni Mate 20 Pro’ya kıyasla 3X zoom’da daha iyi ayrıntılara sahip.
  • P20 Pro’daki Bokeh kalitesi biraz daha iyi ancak nesne yalıtımı Mate 20 Pro’da daha iyi.
  • Videodaki tek şikayet, düşük ışıkta çekim yaparken Mate 20 Pro’da stabilizasyonun belirgin şekilde bozulması. Dinamik aralık en iyisini sunmuyor ancak hala başarılı ve P20 Pro ile aynı.
İlginizi Çekebilir:  iPhone 14 hakkında her şey

Mate 20 Pro, artık P20 Pro’nun monokrom sensörünü kullanmadığı için bunun birkaç marjinal dezavantajından müzdarip. Bunun yerine cihaz, akıllı telefonlarda nadir olarak görülen harika bir ultra geniş açı makro lens ile donatıldı. Geniş bir kameraya sahip olmak DxOMark’ın puanla sistemini değiştirmediğinden iki cihazın puanı aynı kaldı.

Son yıllarda, DxOMark puanları, telefonların fotoğrafçılık yeteneklerini ölçmede önemli bir kriter haline geldi. Ancak akıllı telefon kameraları bugünlerde çok karmaşık ve onları doğru bir şekilde değerlendirmek için göz önüne alınması gereken çok fazla değişken var. Belirttiğimiz gibi iki cihaz her ne kadar aynı puanı alsa da Mate 20 Pro’nun geniş açı makro lensi muhtemelen kendisini en iyi kameralı telefon yapıyor. Fiyat faktörü göz önüne alındığında ise en iyi kameralı telefon Huawei P20 Pro oluyor.

Merak ettiğiniz diğer her şey için forum sayfamızı ziyaret edin: https://akillitelefon.com/forum