Kategoriler
Rehberler

iCloud’da Silinen Dosyaları Kurtarmak

Dosyalarınızı kaybetmek, özellikle de önemli bir çalışma belgesi veya çocuklarınızın resimleriyse oldukça can sıkıcı olabilir. Çevrimiçi depolama çözümleri genellikle silinen dosyaları geri yüklemek için bazı yollar sunar. iCloud bu konuda farklı değildir. Süreç karmaşık olsa da size son adıma kadar yardımcı olacağız. Şimdi iCloud’da silinen dosyaları kurtarmak nasıl yapılır bahsedelim.

iCloud’da Silinen Dosyaları Kurtarmak

iCloud'dan Silinen Dosyaları Kurtarmak

Dropbox gibi şirketler silinen dosyaları silindikten sonra bile aylarca geri yüklemeye izin veren kapsamlı çözümler sunar ve iCloud buna yaklaşırken, birçok yönden yetersiz kalmaktadır. Daha önce iCloud Drive’a kaydettiğiniz bir dosyayı sildiyseniz ve şimdi kurtarmanız gerekiyorsa, akılda tutulması gereken iki nokta vardır.

  • Dosyalar silme işleminden sonra yalnızca 30 gün içinde kurtarılabilir. Bu noktadan sonra sonsuza dek yok olurlar.
  • Silinen dosyaları geri getirmek genellikle sadece bir bilgisayarda, iCloud.com üzerinden yapılabilir.
  • iOS 11 ve macOS Sierra ile başlayarak, geliştiriciler uygulamalarına “yakın zamanda silinmiş” özelliği eklemeye başladılar. Ancak her uygulamada sunulan bir özellik değildir.
İlginizi Çekebilir:  iPhone'un yenilenmiş olduğunu anlamak

Buradan anlaşılıyor ki iCloud Drive esasında silinen dosyaların kurtarılması konusunda pek güvenilir bir yedekleme çözümü olarak karşımıza çıkmıyor. Çünkü silinen dosyalarda geçmiş yeterince geriye gitmiyor. Anlaşılan ikinci nokta ise iCloud’dan silinen dosyaları kurtarmak için bir bilgisayarın şart olması.

Yani telefonunuzdan bunu yapamıyorsunuz ve bu da yeterince pratiklik sağlamıyor. iCloud.com’u ziyaret eden herhangi bir iPad veya iPhone sahibi, iCloud’u kurmak, “iPhone’umu Bul”u açmak veya “Arkadaşlarımı Bul”a erişmek için yararsız bir şekilde farklı sayfalara yönlendirilir. İşte iCloud’dan silinen dosyaları kurtarmak için izlemeniz gereken adımlar.

İlginizi Çekebilir:  iMovie kullanarak iPhone ve iPad'de videolar nasıl birleştirilir?

Silinmiş Dosyaları iCloud Drive’dan Geri Yükleme

Şimdi başlamak için, bilgisayarınızdan Safari’yi açıp iCloud web sitesine bağlanın. Apple kimliğinizle giriş yapmanız gerekir; geri yüklemek istediğiniz dosyayı veya dosyaları barındıran iCloud Drive ile ilişkilendirilmiş olan Apple kimliğinizi kullandığınızdan emin olun.

  • iCloud.com’da oturum açtıktan sonra “Ayarlar” düğmesini tıklayın.
  • Ekranın altında, “Gelişmiş” bölümüne gidin ve ardından “Dosyaları Geri Yükle”yi tıklayın.

Dosya kurtarma penceresi şimdi görünecektir. iCloud’da depolanan çok sayıda dosyanız varsa veya son 30 gün içinde çok sayıda dosyayı silmişseniz, sitenin kurtarılacak mevcut dosyaların bir listesini harmanlaması için biraz zamana ihtiyacı olacaktır. Bu tamamlandığında, silinen dosyaların bir listesi görünür. Dosyaların iCloud Drive’daki önceki konumlarını ve boyutlarını görebilirsiniz.

  • Bir dosyayı kurtarmak için, yanındaki onay kutusunu ve ardından “Geri Yükle”yi tıklayın. Gerekirse bu noktada birden fazla dosyayı seçebilirsiniz.
  • Dosya başarıyla geri yüklendikten sonra, iCloud işlemi onaylayan bir mesaj görüntüler.
İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta kamera sesini tamamen kapatma